Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 1 czerwca 2022 12:06

250 amatorów rowerów szosowych ścigało się podczas 6. Starachowickiej Strzały, wyścigów kolarskich, organizowanych przez firmę Poland Bike przy ścisłej współpracy z Powiatem Starachowickim, Urzędem Miejskim w Starachowicach, Gminą Pawłów, Gminą Brody, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Starachowicach oraz Grupą Motocyklową MotoStar Starachowice. W tym roku, po raz pierwszy w historii imprezy rozegrano także Czasówkę o Puchar Starosty Starachowickiego.

To była wyjątkowa próba kolarskich charakterów! Starachowicka Strzała ponownie okazała się fenomenalnym widowiskiem, które zainaugurowało w tym roku nowy cyklu szosowy Poland Bike Road, obejmujący także Memoriał Stanisława Królaka (16 czerwca w Warszawie). Mieszkańcy powiatu mogli podziwiać kolarzy nie przez jeden, a przez całe dwa dni tj. 28 i 29 maja br. Był to Rowerowy Weekend w Powiecie Starachowickim. 

Czasówka o Puchar Starosty Starachowickiego 

Po raz pierwszy w historii wyścigu rozegrano Czasówkę o Puchar Starosty Starachowickiego, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Dzień przed główną imprezą, czyli w sobotę 28 maja szosowcy ścigali się w jeździe indywidualnej na czas. Było szybko i mocno widowiskowo. Najlepsi zawodnicy pokonali dystans 2 km w czasie mocno poniżej 3 minut. Każdy otrzymał pamiątkowy medal, a najlepsi także nagrody finansowe. Wygrał Dariusz Kołakowski (Spica Solutions), przed Karolem Sładkiem (7R Rowmix Team) i Rafałem Olesiem (Team Hurom). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Monika Węgrzyn (Cyclo Centrum Kolbuszowa), a za nią były: Monika Piątkowska (Pogoń Aptiv) i Agnieszka Kościowska (Gdańsk). Dekoracja zwycięzców odbyła się jeszcze tego samego dnia, zaraz po zakończeniu zawodów. Puchary wręczali zwycięzcom: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, którym towarzyszyli: sekretarz Gminy Pawłów Krzysztof Charemski i Grzegorz Wajs, właściciel firmy Poland Bike. 

 

Starachowicka Strzała 

Główna rywalizacja odbyła się 29 maja br. na dwóch dystansach tj. 61 km i 83 km. Każdy z wyścigów poprzedził przejazd honorowy ulicami Starachowic na start ostry do Stykowa w Gminie Brody w asyście policji, motocyklistów Grupy Moto Star, sędziów i służb organizatora. Uroczystego otwarcia zawodów dokonali wspólnie wicestarosta Dariusz Dąbrowski, przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona, Krzysztof Szczygieł – dyrektor Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Starachowicach, a także Grzegorz Wajs. Na zawodników czekała wymagająca trasa, pełna podjazdów i zjazdów z premią górską na szczycie wspinaczki na Ścianę Świślina w Gminie Pawłów oraz premią lotną w Adamowie w Gminie Brody.

Najlepsi na trasie 

Na trasie MAX (83 km) najszybszy był Wojciech Szczepanik (Ośka Warszawa), który finiszował przed Patrykiem Marcinkowskim (AMP Bike Team) i Karolem Sładkiem (7R Rowmix Team), a w gronie kobiet triumfowała Sonia Cięciel (ZTPL.CC), przed Karoliną Kołkowicz (Spica Solutions) i Moniką Piątkowską (Pogoń Aptiv). Dystans MINI (61 km) podobnie jak przed rokiem należał do braci Burdów z Łańcuta, którzy tym razem zamienili się miejscami. Zwyciężył Mateusz Burda, przed Patrykiem Burdą (obaj z STS Jordan Wola Mała) i Krzysztofem Sendorem (Way2Champ), a wśród kobiet wygrała Barbara Buława (7R Rowmix Team), przed Moniką Węgrzyn (Cyclo Centrum Kolbuszowa) i Agatą Miękinią (Lech-Pol 4x4 Cycling).  Starachowicka Strzała to także bardzo wymagająca wspinaczka na premię górską na szczycie Ściany Świślina. To imponujące zbocze w Gminie Pawłów kolarze z dystansu MAX pokonywali dwukrotnie, a raz na dystansie MINI. Pierwsi na Ścianie Świślina zameldowali się Patryk Marcinkowski i Sonia Cięciel oraz Mateusz Burda i Monika Węgrzyn. Natomiast na premii lotnej w Adamowie w Gminie Brody triumfowali Patryk Marcinkowski i Sonia Cięciel oraz Mateusz Burda i Barbara Buława. Wszyscy zdobyli nagrody finansowe.
Całość zwieńczyła klasyfikacja 1. Rowerowego Weekendu w Powiecie Starachowickim, obejmująca sobotnią Czasówkę i oba dystanse niedzielnej Starachowickiej Strzały. Zwycięzcami dwudniowej rywalizacji zostali Karol Sładek i Monika Piątkowska oraz Bartłomiej Grodecki i Monika Węgrzyn. 

Nagrody wręczali zwycięzcom: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, członkowie Zarządu Powiatu: Jerzy Materek oraz Stanisław Wojtan, a także Zastępca Prezydenta Marcin Gołębiowski, sekretarz Gminy Pawłów Krzysztof Charemski, Krzysztof Szczygieł – dyrektor MOSIR, kom. Łukasz Choda - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w KPP w Starachowicach i Grzegorz Wajs, główny organizator imprezy. 
Raz jeszcze gratulujemy!