Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 13 lipca 2022 15:18

79 lat temu Michniów praktycznie zniknął z powierzchni ziemi, stał się "Golgotą wsi polskiej" i symbolem 817 wsi spacyfikowanych w czasie II wojny światowej. O ich tragicznej historii ma przypominać Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, obchodzony 12 lipca. Jego obchody nabierają jeszcze większego wymiaru, właśnie w Michniowie. W tym roku uczestniczył w nich wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

W roku 2017 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił nowe święto państwowe – 12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To symboliczna data upamiętniająca masowy mord ludności cywilnej we wsi Michniów, dokonany przez niemieckie oddziały policyjne 12 i 13 lipca 1943 roku, za pomoc udzieloną partyzantom Armii Krajowej. W czasie dwudniowej pacyfikacji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz, a 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.
O tych wydarzeniach nie wolno nam nigdy zapomnieć, co podkreślano podczas uroczystych obchodów, jakie odbyły się 12 lipca br. w Michniowie. Wzięli w nich udział mieszkańcy wsi, delegacje innych spacyfikowanych miejscowości z całej Polski, kombatanci, liczne poczty sztandarowe, a także przedstawiciele władz różnych szczebli, łącznie z tymi najwyższymi. Osobiście stawili się: Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, doradca prezydenta Andrzeja Dudy Piotr Serafin,  posłowie:  Władysław Kosiniak - Kamysz, Andrzej Kryj, Marek Kwitek, Krzysztof Lipiec, Marzena Okła - Drewnowicz, Czesław Siekierski, Agata Wojtyszek, Bożena Żelazowska, senatorowie: Krzysztof Słoń, Michał Ujazdowski, europoseł Adam Jarubas, marszałek województwa Andrzej Bętkowski i wielu innych. Powiat Starachowicki reprezentował wicestarosta Dariusz Dąbrowski. 
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji ofiar pacyfikacji, po niej odbyły się okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości i występ Chóru Senior z Suchedniowa. Na koniec złożono kwiaty i zapalono znicze na mogile zamordowanych.