Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 8 sierpnia 2022 09:57

Starosta Piotr Ambroszczyk reprezentował Powiat podczas uroczystości z okazji 79. rocznicy rozbicia niemieckiego więzienia w Starachowicach przez Oddział Partyzancki Antoniego Hedy „Szarego”.

Obchody rozpoczęły się tradycyjnie uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy w Starachowicach. Po nabożeństwie uczestniczy przenieśli się pod tablicę upamiętniającą akcję rozbicia więzienia przez oddział partyzancki Antoniego Hedy  „Szarego”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, kombatantów, harcerzy, reprezentantów szkół, a także innych organizacji. Powiat Starachowicki reprezentował starosta Piotr Ambroszczyk, który w imieniu mieszkańców pokłonił się kombatantom oraz sztandarom.

W swym przemówieniu mówił o wydarzeniach sprzed 79 laty z udziałem oddziału  Antoniego Hedy „Szarego”, który dokonał rozbicia niemieckiego więzienia.

- Pokazał, że w Polsce nadal są siły, które potrafią przeciwstawić się Niemcom. Podobnie uczynił 2 lata później w Kielcach – mówił starosta, podkreślając rolę współczesnych pokoleń. 

-Przed nami nowe wyzwania dotyczące niepodległości Polski, dobrobytu Ojczyzny oraz wolności sumień naszego narodu. Powinniśmy kultywować pamięć, tradycję i bohaterstwo Armii Krajowej. Rocznice jak ta dzisiejsza powinny być dużymi, patriotycznymi demonstracjami, spotkaniami szerokich mas społecznych a nie tylko garstki ludzi, dlatego potrzebna jest edukacja. Nie tylko ta szkolna, ale także w rodzinach – mówił starosta.

Obchody zakończyło złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą bohaterskich partyzantów.

Przypomnijmy, że znajduje się ona niemal w tym samym miejscu, w którym kiedyś stało niemieckie więzienie. To właśnie z niego,  50-osobowy Oddział Partyzancki Armii Krajowej Antoniego Hedy „Szarego” w nocy 7 sierpnia 1943 roku, bez jednego wystrzału uwolnił  74 więźniów, w tym żołnierzy Armii Krajowej.