Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 18 sierpnia 2022 16:00

„Nie oddamy Sierpnia” – to tytuł wystawy, przygotowanej przez Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach w 40 rocznicę manifestacji antykomunistycznej w Starachowicach. Jej uroczysty wernisaż odbył się 17 sierpnia w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z udziałem m.in. starosty Piotra Ambroszczyka, który patronował temu przedsięwzięciu.

Wernisaż poprzedziło spotkanie w Kinie Kotłownia. O wydarzeniach sprzed czterech dekad opowiedzieli: dr Ryszard Śmietanka Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach i Paweł Perchel prezes Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989”. Uczestniczący w spotkaniu starosta Piotr Ambroszczyk podkreślał, jak innym społeczeństwem byliśmy wówczas, jak mocno dalekim od konsumpcjonizmu, a zarazem bliskim ideałom.

- To niebywałe, jak dobrobyt nas zmienił. Musimy przekazać tę wiedzę młodzieży – mówił starosta.

Bezpośrednio po spotkaniu, na hali spustowej odbyło się otwarcie wystawy. Składa się ona z 12 plansz prezentujących historię solidarnościowej walki w 1982 roku, w stanie wojennym, w Starachowicach i Kielcach. Są tam dokumenty, skany ulotek drukowanych wówczas i kolportowanych w Świętokrzyskiem, a także zdjęcia z prywatnych archiwów, często nigdzie jeszcze nie publikowane, jak fotografia po pożarze budynku Komitetu Miejskiego PZPR w Starachowicach.

Wystawę można będzie oglądać do 25 sierpnia Muzeum.

Zachęcamy gorąco.

Fotorelacja