Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 19 sierpnia 2022 10:13

Czegoś takiego jeszcze nie było! Aż 174 pojazdy, w tym aż 80 ciężarówek, zgłosiło się na 8. Legendę STARa – zlot pojazdów zabytkowych, organizowany przez Powiat Starachowicki. To będzie istne oblężenie! Nie możecie tego przegapić!

Od kilku lat pasjonaci marki STAR spotykają się w ostatni weekend sierpnia na organizowanym przez nas zlocie pojazdów zabytkowych  Spędzają czas w doskonałej atmosferze, wśród pojazdów, których historia wypełniłaby niejedną książkę! Są w różnych wieku, pochodzą z różnych stron świata i mają różne osobowości, ale łączy ich jedno – miłość do zabytkowych pojazdów, która – jak widać wzbiera na sile. W tym roku bowiem odnotowaliśmy rekordowo dużą liczbę pojazdów. Na listach startowych mamy aż 174 maszyny. Wśród nich jest 80 ciężarówek (7 w kategorii warte zobaczenia), 75 samochodów osobowych i 19 motocykli.

Kto na listach startowych?

Numerem 1 i 2 tegorocznej Legendy STARa są dwa STARy 266 , które w czerwcu br. zainaugurowały naszą imprezę za Oceanem, podczas I części Wyprawy STARem 266 dookoła świata. Wprawdzie pojazdy będą stacjonować w tym czasie w USA, ale w Starachowicach pojawią się ich kierowcy – Jerzy Stetz i Tomasz Wątor, którzy będą gośćmi specjalnym naszej imprezy. Auta przyjadą do nas za rok, prosto z trasy wyprawy.

Będzie za to na pewno najstarszy jeżdżący STAR w Polsce – STAR 20 z 1955 r. w wersji pożarniczej z Bud Wielgoleskich – uczestnik poprzedniej edycji naszego zlotu, gromko oklaskiwany w Starachowicach.

Na liście mamy też STARy: 25, 28, 29, 200, 244, 266, 660, 744, 1142. Dominują samochody służące w wojsku z ciekawym wyposażeniem. Są to wozy dowodzenia, sale przedoperacyjne, a nawet trenażer armata. Mamy też prototypowy pojazd szynowo - drogowy STAR, stworzony przez ośrodek Badawczo-Rozwojowy Pojazdów Szynowych w Poznaniu i nie lada gratkę dla radiowców - prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz z kompletnym wyposażeniem Polowego Studia Radiowego „Szpak”, który służył do nagrywania i montażu audycji radiowych w warunkach polowych.

Niewątpliwą atrakcją będą też: Jelcz S 442 – niedoszły uczestnik Rajdu Paryż – Dakar w 1989 r. (Z uwagi na zmianę przepisów pojazd podobnie jak Unistary nie został dopuszczony do startu.) czy Star 844 – jeden z dwóch istniejących sztuk tego modelu. Zainteresowanie może też wzbudzić STAR 200 „szambiarka”.

Wprawdzie poza klasyfikacją, ale w kategorii „warte zobaczenia” będzie np. AH 20.44, czyli pierwszy prototyp nowego polskiego samochodu, który można spotkać nie tylko na publicznych drogach, ale także w tych miejscach, gdzie dotrze jedynie prawdziwa terenówka czy ciągnik, wyprodukowany przez starachowicką firmę Autobox Innovations – partnera naszego zlotu.

W kategorii pojazdów osobowych najstarszy jak dotąd uczestnik pochodzi z 1956 r. To citroen BL 11. Mamy też Gaz z 1970 r.

Wśród motocykli najstarszy jest IŻ z 1950 r. Jest także WFM z 1956 r. Ale mamy także Yamahę  DT – ZS z 1978 , która zarówno w ubiegłym roku, jak i dwa lata temu zdobyła Puchar Polski w kat. Classic czy Suzuki TS z 1982 – zwycięzcę wyścigu u Rumcajsa w czeskim Jicin. Obecnie są to jedne z najszybszych motocykli w tej kategorii w Polsce. Będzie więc na co popatrzeć. 

Konwoje STARa

Nowością tegorocznej imprezy będą konwoje STARa. Począwszy od 24 sierpnia ciężarówki będą przemierzać Polskę promując imprezę oraz dorobek polskiej myśli motoryzacyjnej. Samochody będą podążać do Starachowic po dwóch wyznaczonych trasach – północnej i południowej. Najdłuższa, blisko 600 km rozpocznie się w Słupsku, skąd wystartują pierwsze pojazdy. Łącznie weźmie w niej udział blisko 40 pojazdów. Trasa będzie prowadzić przez Chojnice, Toruń, Włocławek, Zgierz, Piotrków Trybunalski i Końskie z przerwami na prezentacje w Toruniu (24.08.2022, godz. 16.00-19.00 - Przystań Toruń), Zgierzu (25.08.2022, godz. 16.00-19.00 - Ośrodek Malinka Zgierz) oraz Piotrkowie Trybunalskim (26.08.2022, godz. 10.00 – 13.00, AP Market Piotrków Targowisko PTAK). Trasa południowa rozpocznie się 26 sierpnia w Sandomierzu, od prezentacji pojazdów na Bulwarze im. Józefa Piłsudskiego ok. godz. 10.00. Auta przejadą przez Opatów i Ostrowiec Świętokrzyski, skąd dotrą do Starachowic.

 

Co? Gdzie? Kiedy?

Finał 8. Legendy STARa rozpocznie się 26 sierpnia od spotkania z uczestnikami wyprawy STARem 266 dookoła świata. Odbędzie się ono na hali spustowej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Początek o godz. 18.00.

Oficjalne otwarcie zlotu nastąpi w sobotę, 27 sierpnia o godz. 10.00 na płycie głównej muzeum. Przez dwie godziny pojazdy będzie można tutaj oglądać. Następnie przejadą one pod Starostwo Powiatowe, gdzie od godz. 12.00 odbywać się będzie próba wolnej jazdy. Na godz. 14.00 zaplanowany został przejazd do Wąchocka na dawny tor prób FSC. To właśnie tutaj odbędą się jazdy terenowe, czyli coś dla miłośników mocnych wrażeń i piknik z udziałem uczestników Legendy.

28 sierpnia Legenda STARa zawita do Mirca. Pojazdy można będzie oglądać od godz. 10.00 na parkingu centralnym. Rozegrana zostanie też próba szybkości. O godz. 12.30 parada aut ruszy do Starachowic. Jej trasa będzie przebiegać drogą 744, a później ulicami: Radomską, Jadwigi Kaczyńskiej, Bankową, Armii Krajowej, Iłżecką i Targową w Starachowicach.

Mapka z trasą parady 

Gorąco zachęcamy do oglądania pojazdów na trasie.

Od godz. 13.00 na Targowisku Miejskim odbywać się będą próby sprawnościowe pod okiem sędziów z kieleckiego Automobilklubu.

Uroczyste zakończenie zlotu, połączone z wręczeniem nagród odbędzie się o godz. 15.00.

Zapraszamy do udziału w imprezie.

Więcej informacji na temat zlotu na stronie: http://www.legendastara.pli Fb - https://www.facebook.com/legendastaraTST.