7°C

Niewielkie zachmurzenie
Ciśnienie 1006 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
12 °C 7 °C 3 °C 8 °C 10 °C
5 °C -1 °C -3 °C -2 °C -3 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 12 września 2022 14:04

Po raz 15 w Polsce i po raz pierwszy w Starachowicach. Onkobiegacze, a wśród nich także ekipa starostwa pod przewodnictwem starosty Piotra Ambroszczyka, pobiegli „razem po zdrowie” w 15.onkobiegu. Pomysłodawcą tej akcji u nas był PZOZ w Starachowicach.

11 września br. po raz piętnasty Polacy pobiegli w geście solidarności z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami w Onkobiegu – wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA. Biegli i pomagali, bo liczba przebiegniętych kilometrów przekładała się na wysokość środków przekazanych przez Stowarzyszenie Sarcoma na wsparcie podopiecznych i profilaktykę. A biec można było w Warszawie, gdzie odbywała się stacjonarna impreza lub w dowolnym miejscu w Polsce, pod warunkiem że wcześniej zgłosiło się taki zamiar. I właśnie z tej drugiej opcji skorzystało blisko 50 osób z naszego powiatu, które zjawiło się 11 września pod starachowickim szpitalem. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej po raz pierwszy włączył się w tą cykliczną imprezę, organizując bieg wirtualny w Starachowicach. Jego trasa wiodła od wejścia do poradni specjalistycznych, przez parking przylegający do lądowiska, obok budynku z "Oknem życia", za budynkami Zakładu Patomorfologii i kuchni, przed dawnym budynkiem PSKS-u, następnie w kierunku ul. Batalionów Chłopskich obok Stacji Dializ, Oddziału Zakaźnego, apteki, z powrotem do wejścia do poradni specjalistycznych. Nieco zmodyfikowane okrążenie liczyło 900 metrów.

Każdy uczestnik Onkobiegu wypełniając formularz rejestracyjny deklarował określoną liczbę kilometrów do przebycia, jaką musiał pokonać w dniu imprezy. Najbardziej wysportowany i najmocniejszy zawodnik przebiegł aż 18 okrążeń w jedną godzinę! Bo taki czas do wykorzystania mieli wszyscy startujący.

Należy podkreślić, że nie były to zawody sportowe na czas, lecz bieg treningowy. Najważniejszy był udział w imprezie, chęć sprawdzenia własnych możliwości, pokonanie słabości i świadomość niesienia realnej pomocy osobom ze schorzeniami onkologicznymi.

Razem z drużyną Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, której przewodziła dyrekcja, pobiegł starosta Piotr Ambroszczyk z ekipą starostwa, a także zawodnicy i trenerzy Ludowego Klubu Sportowego „Rudnik” pod wodzą Sylwestra Dudka i członkowie Stowarzyszenia „Zabiegane Starachowice”.

- Bardzo fajna impreza i niezwykle cenna inicjatywa – uważa  starosta Piotr Ambroszczyk, dziękując za zaproszenie dyrekcji PZOZ. – Wiedząc, z jakimi trudnościami mierzą się na co dzień pacjenci onkologiczni, choć w taki symboliczny sposób, chcieliśmy wyrazić naszą solidarność z nimi. Tego typu przedsięwzięć nigdy nie jest za dużo.

Fot. PZOZ w Starachowicach/ Starostwo Powiatowe w Starachowicach