Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 7 listopada 2022 08:52

Powiat rusza z realizacją kolejnego projektu w ramach programu „Razem Bezpieczniej”. Niebawem odbędą się pierwsze zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz spotkania profilaktyczne z młodzieżą i seniorami z gminy Starachowice i gminy Brody. Zmodernizowane zostanie też przejście dla pieszych przy ulicy Piłsudskiego w Starachowicach.

Powiat Starachowicki jest absolutnym liderem w Polsce jeśli chodzi o realizację programu „Razem Bezpieczniej”. W tym roku pozyskał fundusze na kolejne działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Głównym z nich będzie modernizacja przejścia dla pieszych przy ul. Piłsudskiego (poniżej starostwa), która poprawi bezpieczeństwo po pierwsze pieszych, wysiadających na przystanku, a po drugie wszystkich kierowców włączających się z ul. Borkowskiego w ul. Piłsudskiego.

W ramach zaplanowanych prac wykonane zostanie wyniesione przejście dla pieszych, które wymusi zwolnienie prędkości na kierowcach jadących od strony dolnych Starachowic. Pojawią się również znaki aktywne ostrzegające o zbliżaniu się do „zebry” i specjalne oświetlenie rekomendowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Jest to nawiązanie do naszych poprzednich działań – mówi dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach Andrzej Klimczak. – Na terenie powiatu zmodernizowaliśmy w tym roku 21 przejść w ramach dofinansowania z Funduszu Rozwoju Dróg. Dwa lata temu jako pierwsi w województwie zaczęliśmy montować radarowe wyświetlacze prędkości, bo uważamy że należy zacząć nie od karania tylko od edukacji. Efekty tego już są. Bezpieczeństwo w tych miejscach zdecydowanie się poprawiło – mówi dyrektor A. Klimczak.

- Zaplanowaliśmy również kilka spotkań profilaktycznych z udziałem seniorów oraz młodzieży szkolnej z gminy Starachowice i gminy Brody, szczególnie miejscowości Lubienia, gdzie we wrześniu tego roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku – mówi starosta Piotr Ambroszczyk.

Niebawem ruszy też kurs z pierwszej pomocy. Uczestnikami zajęć będą pracownicy administracji samorządowej, a także mieszkańcy. Odbędą się również działania towarzyszące jak malowanie „przypominaczy” o niekorzystaniu z telefonów komórkowych przed przejściami dla pieszych.

Zdaniem Elżbiety Pryciak, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki, ważne są zarówno te twarde, jak i miękkie działania. Bo nawet najlepsze inwestycje nic nie pomogą, jeśli nie zmienimy ludzkiej świadomości.

- Cieszę się, że zadania, które zostały wpisane w ten projekt pokrywają się z działaniami projektu „Reagując Ratujesz” – ukierunkowanego na eliminowanie nietrzeźwych kierujących – mówi Elżbieta Pryciak. – Jak na razie mamy za sobą działania policji czyli wzmożone kontrole i szkolenia z pierwszej pomocy. Kolejnym etapem jest organizacja konkursu filmowego, do udziału w którym gorąco zachęcam zarówno dzieci, jak i młodzież. To dobry kierunek by oddać im głos. Chcemy aby zaczęli motywować dorosłych by odpowiedzialnie podchodzili do prowadzenia samochodów – mówi Elżbieta Pryciak.