-3°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1024 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
1 °C 2 °C 3 °C 3 °C 2 °C
-2 °C 0 °C 0 °C 0 °C -2 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 7 listopada 2022 09:17

Do szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie trafi książka „Lutek. Żołnierz od Gór Świętokrzyskich”. Publikacja zawiera fragmenty wspomnień Lucjana Krogulca ps. Lutek.

Lucjan Krogulec, ps. Lutek, polski żołnierz od Gór Świętokrzyskich, urodzony w Węglowie koło Wąchocka. Od wybuchu wojny zaczął swoje wspomnienia. Starannie zapamiętane epizody z sześciu lat okupacji, powojennej walki i późniejszych dokonań w upamiętnianiu poległych kolegów i ofiar hitlerowskiej agresji, zostały utrwalone na kilkuset stronach rękopisu.

Za zgodą rodziny "Lutka" zostały splecione z losami innych żołnierzy Ponurego i Nurta i wydane przez Wydawnictwo Starpress ze Starachowic, które pozyskało na ten cel dofinansowanie z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – Edycja 2022 Wolność po polsku.

Wydawnictwo Starpress przekazało książki dla szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie. Wkrótce będą one dostępne w szkolnych bibliotekach. Zachęcamy uczniów do sięgnięcia po tę pozycję.

Ze wspomnieniami Lucjana Krogulca ps. Lutek można się zapoznać także na portalu www.starachowicki.eu - TUTAJ.