Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 14 listopada 2022 08:41

Msza święta w intencji Ojczyzny, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości, podniesieni flagi na maszt sfinansowany z projektu „Pod biało- czerwoną” i wreszcie koncert „Dla niepodległej” – tak w dużym skrócie wyglądały w tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Starachowicach, organizowane wspólnie przez Powiat i Miasto.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od programu artystycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach. Po nim odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Jej podniosły charakter podkreślała obecność przybyłych licznie pocztów sztandarowych. Władze powiatu reprezentował starosta Piotr Ambroszczyk, któremu towarzyszyli: przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona i członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan. Z ramienia miasta obecni byli: prezydent Marek Materek, a także jego zastępcy: Elżbieta Gralec i Marcin Gołębiowski. W obchodach uczestniczyli też radni, kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych i straży, a także  przedstawiciele jednostek oświaty, kultury oraz opieki społecznej. 

Pod Pomnikiem Niepodległości 

Wszyscy oni przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia. Głos zabrali: prezydent Marek Materek, poseł Agata Wojtyszek oraz starosta Piotr Ambroszczyk, który zachęcał do budowania wspólnego domu, jakim jest Polska. 

- Nadszedł czas, żebyśmy zaczęli mówić jednym językiem - językiem zgody i współpracy. Dosyć podziału Narodu, podziału rodzin przy stołach! – mówił starosta P. Ambroszczyk. - Zagrożenie konfliktem zbrojnym jak nigdy dotąd jest bardzo realne. Idźmy za tymi, którzy potrafią jednoczyć, bo zgoda buduje. Pod tym hasłem, i w sercu i w czynach, budujmy lepszą przyszłość naszych rodzin, naszej małej Ojczyzny i dużej, jaką jest Polska. Pamiętajmy przy tym o bohaterach, którzy ponosili wiele trudów, abyśmy dzisiaj mogli stanąć pod biało – czerwoną flagą – dodał na koniec. 
Korzystając z okazji podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach, zwłaszcza pocztom sztandarowym, licznie przybyłej młodzieży, harcerzom, którzy zaopiekowali się sztandarem bojowym AK, członkom Kompanii Reprezentacyjnej Technikum im. Wojska Polskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, społeczności SP 12, która przygotowała wspaniałą akademię i Parkowi Kultury za prowadzenie uroczystości.
Oficjalną część obchodów zakończyło podniesienie flagi na maszt u zbiegu ulic księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego i Alei Niepodległości w Starachowicach, który został sfinansowany w ramach projektu „Pod biało -czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. 

Koncert "Dla Niepodległej"

Wieczorem natomiast w Domu Nauczyciela odbył się koncert „Dla Niepodległej”. Goście mogli wysłuchać pieśni i piosenek patriotycznych, a także współczesnych aranżacji utworów Stanisława Moniuszki. Swoje umiejętności wokalne prezentowały zespoły Szkoły Chóralnej Parku Kultury. zespoły Szkoły Chóralnej Parku Kultury: Chór Mieszany „Kamerton”, Chór Żeński „Kamerton”,  Zespół Wokalny „Portamento”. Na scenie pojawili się również tancerze ze Szkoły Tańca MiM Starachowice, tym razem z niecodziennej choreografii, do utworów Stanisława Moniuszki. 

Fotorelacja