11°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1004 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
7 °C 2 °C 8 °C 10 °C 13 °C
0 °C -2 °C -2 °C -2 °C 6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 14 listopada 2022 13:21

Symbol przekreślonego smartfona i napis STOP – takie oznakowanie można będzie zobaczyć przed wejściem na przejścia dla pieszych w Starachowicach. 14 października br. starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z kom. Łukaszem Chodą, naczelnikiem starachowickiej drogówki rozpoczął akcję znaczenia „zebr” w ramach programu „Razem Bezpieczniej”. Pierwsze piktogramy pojawiły się na chodniku ul. Szkolnej, kolejne można będzie zobaczyć przy ul. Oświatowej, kardynała Wyszyńskiego, Iłżeckiej i Piłsudskiego w Starachowicach. 

Akcja ma zwrócić uwagę na problem korzystania z telefonów komórkowych przez uczestników ruchu drogowego. Znaki usytuowane na chodniku przy przejściach dla pieszych przypominają o zakazie korzystania z urządzeń, gdy przechodzimy przez jezdnię. Mają przemawiać zwłaszcza dzieci i młodzieży, choć oczywiście nie tylko, bo coraz więcej dorosłych chodzi z „nosem w komórce”. 
–To ważne żeby przypominać pieszym o zachowaniu ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnie, ponieważ wyobraźnia i koncentracja przydają się nie tylko za kierownicą, ale także na pasach – uważa starosta Piotr Ambroszczyk. 
Inicjatywę chwali także kom. Łukasz Choda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, który wspólnie ze starostą namalował pierwszy piktogram przed przejściem dla pieszych na ul. Szkolnej w Starachowicach. 
- Taka inicjatywa z pewnością pomoże w dotarciu do pieszych, by byli bardziej świadomi swych obowiązków. Zgodnie z obowiązującymi  przepisami nie możemy wchodzić na wyznaczone przejścia i korzystać z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych. To nas rozkojarza, odciąga od obserwowania drogi i jest bardzo niebezpieczne, zarówno dla innych uczestników ruchu drogowego, jak i samego pieszego – mówi kom. Ł. Choda. 
A przy tym – dodajmy - może nas kosztować mandat w wysokości od 20 nawet do 500 złotych. I także z tego powodu inicjatywa wydaje się cenna.

Pierwsze tego rodzaju znaki pojawiły się przy ulicy Szkolnej. Kolejne, będą przy przebudowanych przejściach dla pieszych na ulicach: Oświatowej, Wyszyńskiego (przy restauracji MC Donalds), Iłżeckiej, a także na wyniesionym przejściu, jakie pojawi się jeszcze w tym roku na ul. Piłsudskiego, przed Starostwem Powiatowym w Starachowicach.

Przypomnijmy, że jego budowa będzie jednym z głównych zadań realizowanego przez Powiat projektu w ramach programu „Razem Bezpieczniej”.

Ponadto, odbędzie się dużo zajęć profilaktycznych na terenie gminy Starachowice i gminy Brody, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości Lubienia, gdzie w tym roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem nietrzeźwego kierującego. Przeprowadzone zostaną też kursy pierwszej pomocy dla pracowników Starostwa Powiatowego, dla pracowników Urzędu Miejskiego w Starachowicach i dla pracowników Urzędu Gminy w Brodach. 

Film