10°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1004 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
7 °C 3 °C 8 °C 10 °C 13 °C
0 °C -2 °C -2 °C -2 °C 6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 17 listopada 2022 16:53

Trwają rozmowy z rodzinami zastępczymi w sprawie przebudowania systemu pieczy zastępczej w naszym powiecie. Jest duża potrzeba utworzenia placówki specjalistycznej oraz interwencyjnej.

Lada dzień ruszy kolejny kurs PRIDE dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej w naszym powiecie. Nadal poszukiwanie są jednak nowe osoby, bo zapotrzebowanie na tego typu rodziny jest bardzo duże.  Wszystkich, którzy są chętni Powiat zachęca do kontaktu z PCPR albo starostwem.

Coraz więcej dzieci znajduje się poza pieczą rodzicielską i coraz częściej wymagają one specjalistycznej pomocy. Z powodu braku miejsc, są one umieszczane czasowo w zwykłych rodzinach, do czasu aż zwolni się miejsce w tych specjalistycznych. Często to jednak czysta iluzja, bo rodzin takich brakuje nie tylko w naszym powiecie ale też w Polsce. W konsekwencji trafiają do opiekunów, którzy nie są do końca do tego przygotowani, a ich problemy nie są rozwiązywane i narastają. Stąd pomysł przekształcenia jednej z naszych zawodowych rodzin zastępczych w rodzinę specjalistyczną, choć tak naprawdę trzeba ich znacznie więcej.

- Mamy świadomość, że nie jest to łatwe, dlatego myślimy także o uruchomieniu świetlicy integracyjnej z terapeutami i innymi specjalistami, wspierającymi pracę rodzin zastępczych. Chcemy by było to miejsce wsparcia oraz wytchnienia dla wielu rodzin - mówi starosta Piotr Ambroszczyk, który po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami pieczy zastępczej w naszym powiecie.

Pomysł spotkał się z akceptacją rodzin. To oczywiście początek. Działania będą kontyunowane.