Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 29 listopada 2022 15:37

Ruch to zdrowie –pod takim hasłem odbył się piknik propagujący zdrowy tryb życia, organizowany przez Stowarzyszenie „Zdrowy Kręgosłup” w Międzyszkolnym Ośrodku Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach. To jedno z kilku wydarzeń, organizowanych w ramach mikrograntów - lokalnych inicjatyw społecznych w powiecie starachowickim. 

Piknik skierowany był do seniorów, którzy mogli dowiedzieć się na nim co robić by długo cieszyć się życiem. Wraz ze starzeniem się organizmu zachodzą w nim różnego rodzaju zmiany, także fizjologiczne. Wiąże się to z nowymi potrzebami, dotyczącymi stylu życia, a przede wszystkim żywienia. Pojawiają się również różnego rodzaju schorzenia. O tym, jak właściwie im zapobiegać mówili dietetycy, fizjoterapeuci i specjaliści Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach. 
Można się było dowiedzieć jak powinna wyglądać właściwa dieta seniora, piramida żywienia  w tym wieku, jak wyliczyć czynnik BMI, dokonać pomiaru składu ciała, co zrobić „kiedy ciało mówi nie”, w jaki sposób emocje wpływają na prawidłową postawę ciała oraz jakie są korzyści zdrowotne aktywności fizycznej u osób starszych.
- Cieszę się, że tak licznie stawiliście się tu dzisiaj – mówił starosta Piotr Ambroszczyk do przybyłych seniorów. Podkreślał przy tym, że aktywny tryb życia, również pod względem społecznym, jest  podstawą długowieczności i dobrego samopoczucia. 
Oprócz wykładów i pogadanek była też lekcja wychowania fizycznego z elementami rehabilitacji. 
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Mikrogranty - lokalne inicjatywy społeczne w Powiecie Starachowickim”, finansowanego przez Kielecko – Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej i Powiat Starachowicki.