Skamieniałość ta została znaleziona przez Karola Kwiatka, mieszkańca gminy Pawłów, który podczas przeglądania materiału skalnego, zakupionego pod budowę domu zauważył dziwne odciski. Zamieścił ich zdjęcia na forum paleontologicznym, gdzie zwrócili na nie uwagę naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Okazało się, że znalezisko to obiekt o dużej wartości naukowej, stąd został on przekazany w darze do badań do Instytutu.
1 grudnia br. podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, na wystawie paleontologicznej, przedstawiciel Instytutu PAN w Warszawie, w obecności znalazcy skamieniałości i dyrektora muzeum Pawła Kołodziejskiego przekazał w depozyt powiatowej placówce ten wyjątkowy relikt. Jest to odcisk czaszki płaza z grupy kapitozaurów – wymarłej grupy dużych płazów, znanych z całego triasu, które osiągały do 6 metrów długości, a swoim wyglądem przypominały dzisiejsze krokodyle. Eksponat jest prezentowany na muzealnej wystawie paleontologicznej.
Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum i zobaczenia tego niecodziennego znaleziska paleontologicznego, odkrytego w Górach Świętokrzyskich.
Zdjęcia pochodzą z Fb TVP 3 Kielce