Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 14 grudnia 2022 13:40

1 wyniesione przejście dla pieszych, kolejne 5 oznakowane piktogramami, 5 szkoleń z pierwszej pomocy, 7 spotkań profilaktyczno – edukacyjnych i ponad 500 przeszkolonych mieszkańców. Powiat podsumował realizację projektu w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej”. Najbardziej zaangażowani otrzymali podziękowania i pamiątkowe statuetki. 

14 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu pn. Wzmocnienie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez modernizację przejścia dla pieszych na ul. Piłsudskiego oraz tematyczne działania profilaktyczno – edukacyjne z udziałem wszystkich zaangażowanych podmiotów. A było ich sporo bo jeśli chodzi o bezpieczeństwo powiat współpracuje szeroko z różnymi środowiskami. A wszystko po to by wzmocnić bezpieczeństwo w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych systemów bezpieczeństwa i podnieść świadomość na temat społecznych zagrożeń w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. 
Wartość projektu opiewała na ponad 156 tys. zł, z czego dofinansowanie pokryło 99 tys. zł. Z pomocą tych środków zmodernizowane zostało przejście dla pieszych przy ul. Piłsudskiego (poniżej starostwa), przez co poprawiło się bezpieczeństwo po pierwsze pieszych, wysiadających na przystanku, a po drugie wszystkich kierowców włączających się z ul. Borkowskiego w ul. Piłsudskiego. Pojawiły się również znaki aktywne ostrzegające o zbliżaniu się do „zebry” i specjalne oświetlenie rekomendowane przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. A przed wejściem na pięć innych przejść malowane zostały ostrzegawcze piktogramy, przypominające o zakazie używania telefonów komórkowych. 
Jest to nawiązanie do naszych poprzednich działań. Na terenie powiatu starachowickiego zmodernizowane zostało w tym roku 21 przejść w ramach dofinansowania z Funduszu Rozwoju Dróg. A dwa lata temu jako pierwsi w województwie, wspólnie z Zarządem Dróg Powiatowych,  zaczęliśmy montować radarowe wyświetlacze prędkości, bo uważamy że należy zacząć nie od karania tylko od edukacji. Efekty tego już są. Bezpieczeństwo w tych miejscach zdecydowanie się poprawiło, jak zapewniał Andrzej Klimczak, dyrektor ZDP w Starachowicach. Dzięki realizacji tego projektu, poprawi się jeszcze bardziej. 
Mamy bardziej wyedukowane społeczeństwo, zarówno w zakresie pierwszej pomocy, jak i przepisów i zasad z zakresu ruchu drogowego. W spotkaniach profilaktyczno – edukacyjnych, jakie odbyły się na terenie gminy Starachowice i Brody, uczestniczyło ponad 500 osób, zarówno dzieci, jak i seniorzy. 
Ponad 70 proc. z nich dobrze ocenia wzrost swojej wiedzy. Były także szkolenia z pierwszej pomocy. W sumie pięć, w których uczestniczyło ponad 90 osób. Rozdano przy tym 500 opasek odblaskowych, 268 toreb, 200 kamizelek odblaskowych, 200 zawieszek odblaskowych i 60 parasoli. A wszystko to w niespełna dwa miesiące. Za sprawną realizację projektu starosta Piotr Ambroszczyk dziękował wszystkim podmiotom, wręczając pamiątkowe statuetki. 
Powędrowały one do:

 • Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza
 • Prezydenta Marka Materka
 • Wójt Gminy Brody Marzeny Bernat 
 • Ewy Mazurek - kierownika w Wydziale Bezpieczeństwa Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach
 • Pawła Szczepaniaka - Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach
 • kom. Łukasza Chody – naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Starachowicach 
 • mł. asp. Pawła Kusiaka - oficera prasowego KPP w Starachowicach  
 • Elżbiety Pryciak – prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki
 • Tomasza Łebka - szefa Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice
 • Andrzeja Klimczaka – dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach 
 • Jarosława Trzebińskiego – kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach