Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 11 stycznia 2023 14:27
Fot. Marek Sikora

Po raz pierwszy w historii Powiat Starachowicki będzie gospodarzem Otwartego Halowego Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim. To właśnie u nas, w Starachowicach odbędzie się I Runda tego łuczniczego turnieju. 

Po niewątpliwym sukcesie dwóch mniejszych turniejów, organizowanych przez stowarzyszenie Edu - Rozwój przy ZSZ nr 3 w Starachowicach i Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” przy III LO w Starachowicach, w ramach mikrograntów Powiat Starachowicki zdecydował się na współpracę z Łuczniczym Ludowym Klubem SportowymKarima w zakresie rozwoju łucznictwa na naszym terenie. I właśnie tak zrodził się pomysł zorganizowania u nas I Rundy Otwartego Halowego Pucharu Polski w Łucznictwie Nieolimpijskim, która odbędzie się 15 stycznia br. na Miejskiej Hali Sportowej w Starachowicach.

Wyjątkowe zawody i wyjątkowi sportowcy

Jak zapowiada Krzysztof Karoń – przedstawiciel Polskiego Związku Łuczniczego, będzie to pierwsza tego rodzaju impreza, także w historii polskiego łucznictwa. Podczas jednego turnieju spotkają się zawodnicy specjalizujący w różnych kategoriach łucznictwa.

- Będą łuki „gołe”, bloczkowe, tradycyjne, hunter, a także longbow czyli łuki długie, a wszystko dzięki fantastycznej współpracy z władzami Powiatu Starachowickiego i Miasta Starachowice – mówił na konferencji, podkreślając doskonałą atmosferę, która jej towarzyszy.

Spodziewamy się ok. setki zawodników. Jak dotąd zarejestrowało się ponad 80 osób. Są to sportowcy z całej Polski, zarówno amatorzy, jak i utytułowani łucznicy, reprezentujący światowy poziom, jak Iga Zagrodzka – Dobija, medalistka halowych ME w łucznictwie czy Rafał Dobrowolski – dwukrotny olimpijczyk w łucznictwie, który reprezentował Polskę w Pekinie i Londynie. Będzie więc na co popatrzeć.

Zawody zostaną rozegrane w trzech kategoriach wiekowych: seniorzy (21 lat i starsi), juniorzy (18, 19, 20 lat) oraz juniorzy młodsi (14 -17). Zawodnicy będą strzelać 2 serie próbne i 10 serii konkursowych, w których oddadzą po 3 strzały. Wszystkie z odległości 18 m. Podczas oceny sędziowie będą brać pod uwagę dwie najlepsze rundy zawodnika indywidualnie i drużynowo. Ośmiu najlepszych zawodników i cztery najlepsze drużyny otrzymają dyplomy, a punkty, jakie zdobędą będą liczone do klasyfikacji ogólnej Otwartego Halowego Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim. Dekoracja zdobywców Pucharu Polski nastąpi po zakończeniu ostatniej rundy turnieju czyli 26 lutego br. podczas turnieju w Sycowie (pow. Oleśnicki, woj. dolnośląskie), który znany jest w Polsce z zamiłowania do łucznictwa tradycyjnego.

Kontynuujemy tradycje

Co ciekawe, większość sprzętu, na którym będą rozgrywane zawody, to sprzęt pozyskany z klubu Olimpia w Suchedniowie, staraniem prezydenta Marka Materka i członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka, o czym mówił na konferencji Krzysztof Szczygieł – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach i co potwierdził także prezydent.

- Zaczynaliśmy w piwnicy pana Ryszarda Niemca (trener klubu Olimpia – przyp.), klub świetnie się rozwijał i przynosił chlubę miastu. Po zakończeniu jego działalności udało się pozyskać sprzęt i przekazać do Starachowic. Dzięki temu można było rozpocząć pracę nad popularyzacją łucznictwa w Starachowicach – mówił prezydent Marek Materek, dziękując zarówno tym, którzy w ramach wolontariatu zaangażowali się w rozwijanie łucznictwa, jak i Polskiemu Związkowi Łucznictwa za dotychczasową współpracę.

- To, że te zawody odbędą się właśnie w Starachowicach, będzie najlepszą możliwą promocją zarówno tego sportu jak i naszego miasta. Liczę, że w latach kolejnych mieszkańcy Starachowic, będą chętnie korzystali z zajęć, a w przyszłości że będą przynosić chlubę naszemu miastu, przywożąc do nas medale oraz puchary z różnych zakątów Polski, a nawet i Europy.

Wątpliwości co do tego nie ma starosta Piotr Ambroszczyk, który jest przekonany, że w bardzo niedługim czasie zbudujemy prawdziwie mistrzowską drużynę w naszym powiecie.

- Strzelać każdy może i to w każdym wieku. Zadbamy o to, żeby elementy łucznictwa znalazły się w ofercie w-f każdej z naszych szkół, która dysponuje trenerami łucznictwa, a już na pewno stanie się ono elementem obowiązkowym programu Liceum Sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach – zapowiada starosta.

Niedzielnej imprezie patronują: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk i Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Co? Gdzie? Kiedy ?

I Runda Otwartego Halowego Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim

Kiedy - 15 stycznia 2023r. (niedziela)

Gdzie –Miejska Hala Sportowa, Starachowice, Al. św. Jana Pawła II 18

Program zawodów:

8:00 - Potwierdzenie udziału i rozgrzewka

10.00 - Otwarcie zawodów z ceremonią wręczania medali 95-lecia PZŁucz.

10:30 - Strzelania konkursowe ( 2 serie próbne, 10 serii konkursowych x3 strzały)

12.00-13.00- przerwa obiadowa

13:00 – Strzelanie konkursowe ( 2 serie próbne, 10 serii konkursowych 3 strzały)

15.00 – Zakończenie zawodów