Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 17 stycznia 2023 14:49

Za nami pierwszy w historii Powiatu Otwarty Halowy Puchar Polski w łucznictwie nieolimpijskim. To właśnie u nas, w Starachowicach odbyła się I Runda tego łuczniczego turnieju w randze ogólnopolskiej. Blisko 90 zawodników z całej Polski rywalizowało ze sobą w pięciu różnych konkurencjach sprzętowych i trzech kategoriach wiekowych. Była to prawdziwa łucznicza elita. 

Zgodnie z tym co wcześniej zapowiadaliśmy, 15 stycznia Miejska Hala Sportowa w Starachowicach zaroiła się od miłośników łucznictwa, specjalizujących się różnych kategoriach sprzętowych, tj. Compound (łuki bloczkowe), Barebow (łuki gołe), Hunter, łuki tradycyjne i Longbow. I właśnie to odróżniało je od innych. Po raz pierwszy w historii Polski Związek Łucznictwa dopuścił łuczników tradycyjnych i to nawet tych strzelających we wschodnim stylu. Pomysłodawcą formuły zawodów był Krzysztof Karoń - członek zarządu PZŁucz, przewodniczący komisji do spraw łucznictwa nieolimpijskiego, a zarazem kierownik kursu trenerskiego i sędziowskiego, jaki odbywał się w Starachowicach. Chodziło o integrację różnych środowisk łuczniczych. Na jednej sali spotkali się zarówno debiutanci, jak i mocno utytułowani zawodnicy, reprezentujący iście światowy poziom, jak Rafał Dobrowolski – dwukrotny olimpijczyk w łucznictwie, który reprezentował Polskę w Pekinie i Londynie, Iga Zagrodzka – Dobija, reprezentantka naszego kraju na Pucharze Europy, wielokrotna mistrzyni i kilkukrotna rekordzistka kraju,Danuta Kwiecień czy Regina Karkoszka, które liczą się na arenie europejskiej. Było więc na co popatrzeć. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Józef Baściuk- Prezes Polskiego Związku Łuczniczego i Krzysztof Karoń, w obecności WicemarszałkaMarka Bogusławskiego, Starosty Starachowickiego Piotra Ambroszczyka, StarostyJędrzęjowskiego Pawła Faryny, Prezydenta Marka Materka, Członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka, wiceprezydent Elżbiety Gralec i wielu innych, zgromadzonych na hali.

 

Zasłużeni dla łucznictwa 

Zanim rozpoczęła się jednak rywalizacja, wręczono medale 95 - lecia Polskiego Związku Łuczniczego dla najbardziej zasłużonych dla łucznictwa w województwie świętokrzyskim. Otrzymali je m.in. Leszek Mozer – jeden z najbardziej doświadczonych trenerów, którego Krzysztof Karoń nazwał nestorem polskiego łucznictwa czy Ryszard Niemiec – wieloletni trener nieistniejącego już klubu Olimpia Suchedniów, skąd cały sprzęt został przekazany do Starachowic, ale też starosta Piotr Ambroszczyk, członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, zastępca prezydenta Elżbieta Gralec i wielu innych, którzy zaangażowali się w rozwój tej dyscypliny w naszym powiecie. 
W Starachowicach działa już silna 23 – osobowa grupa trenersko-sędziowska, która w przeddzień zawodów zakończyła szkolenie. To właśnie ona sędziowała podczas turnieju, wspomagając doświadczonych już sędziów PZŁucz, w ramach praktycznego szkolenia. 

Łucznicza elita 

Zawody rozegrane zostały w trzech kategoriach wiekowych: seniorzy (21 lat i starsi), juniorzy (18, 19, 20 lat) oraz juniorzy młodsi (14 -17). Zawodnicystrzelali 2 serie próbne i 10 serii konkursowych, w których oddali po 3 strzały. Wszystkie z odległości 18 m. Podczas oceny brano pod uwagę dwie najlepsze rundy zawodnika indywidualnie i drużynowo. Punkty, jakie zdobyli będą liczone do klasyfikacji generalnej Otwartego Halowego Pucharu Polski w łucznictwie nieolimpijskim. Dekoracja zdobywców Pucharu Polski nastąpi po zakończeniu ostatniej rundy turnieju czyli 26 lutego br. podczas turnieju w Sycowie (pow. oleśnicki, woj. dolnośląskie), który znany jest w Polsce z zamiłowania do łucznictwa tradycyjnego.
Tymczasem w niedzielę w Starachowicach, nagrodziliśmy medalami i dyplomami najlepszych łuczników I Rundy. 

Liderzy I Rundy 

I tak w łukach bloczkowych najlepsi okazali się Marcin Jasiński (ŁLKS Karima Prząsław) w kat. seniorzy, Bartłomiej Morsztyn (PKS Jakub) w kat. juniorzy i Justyna Wilczek (PKS Jakub) w kat. juniorki. Drużynowo najlepsze były teamy Karima (mężczyźni) i PKS Jakub (kobiety). 
W barebow pierwsze miejsca zajęli: Rafał Czapaj (UKS Grot Ruda Śląska) w kat. seniorzy, Regina Karkoszka (Karima Prząsław) w kat. seniorki, Maria Zapała (Olimp Strawczyn) w kat. juniorki młodsze . 
Drużynowo zarówno wśród pań, jak i wśród panów zwyciężyła Karima. Podobnie zresztą jak w mikście, gdzie zgarnęła w tej kat. sprzętowej trzy pierwsze miejsca. 
W łukach hunter najwięcej punktów ustrzelili: Marcin Szulakowski (niezrzeszony) w kat. seniorzy, Wioletta Bezusa (Dolnośląska Liga Łucznictwa Tradycyjnego) w kat.seniorki, Maria Łożytska (Tarnobrzeski Klub Łuczniczy) w kat. juniorki i Wojciech Szulakowski (niezrzeszony) w juniorach młodszych. Drużynowo najlepsze były: Warszawski Klub Łuczniczy (mężczyźni) i Dolnośląska Liga Łucznictwa Tradycyjnego (kobiety). 
W łukach tradycyjnych bezkonkurencyjni okazali się: Włodzimierz Woźnica w kat. seniorzy i Ewa Kropiowska w kat. seniorki. Oboje reprezentowali Tarnowską Drużynę Łuczniczą, która wygrała w kat. drużynowej. 
I wreszcie łuki longbow, w których zwyciężył Valeriy Bezusyy (Dolnośląska Liga Łucznictwa Tradycyjnego) w kat. Seniorzy. 
Nie sposób także nie wspomnieć o debiutantce ze Starachowic – Marcie Gutowskiej, która zajęła 8 miejsce w kategorii Barebow. Biorąc pod uwagę, że były to jej pierwsze zawody, po niewielkiej ilości treningów, spisała się bardzo dobrze. Pokonała zawodniczkę Karimy z o wiele większym stażem. 
Dekoracji zwycięzców dokonali: Józef Baściuk- Prezes Polskiego Związku Łuczniczego, Krzysztof Karoń –członek Zarządu PZŁucz, a zarazem trener klubu Karima, a także starosta Piotr Ambroszczyk, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, Michał Gutowski oraz Piotr Głowacz. 
Dokładne wyniki, znajdują się TUTAJ

Wspólne plany

A to dopiero początek. Impreza pokazała jak duży potencjał drzemie w tej dyscyplinie oraz dowiodła doskonałej współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Łuczniczym, a naszymi samorządami. 
- Jestem pod ogromnym wrażeniem niesamowitej atmosfery. Dawno się nie spotkałem z tak pozytywnym przyjęciem władz samorządowych. Obserwujemy również  duże zaangażowanie ludzi, którzy chcą przyczynić się do rozwoju tej dyscypliny w mieście i powiecie. Jestem przekonany, że uda nam się zrealizować wspólne plany. Chcemy, by w Starachowicach powstało w przyszłości Centrum Szkolenia Łucznictwa dla potrzeb reprezentacji i kadry łuczniczej – zapowiada Krzysztof Karoń, członek zarządu Polskiego Związku Łuczniczego.
- Zadbamy o to, żeby elementy łucznictwa znalazły się w ofercie w-f każdej z naszych szkół, która dysponuje trenerami łucznictwa, a już na pewno stanie się ono elementem obowiązkowym programu Liceum Sportowego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach – deklaruje starosta Piotr Ambroszczyk.

***

Organizatorem zawodów był ŁLKS KARIMA Prząsław przy współpracy Stowarzyszenia „Zdrowy  Kręgosłup” przy MOGKiK w Starachowicach, UKS Sokół Starachowice przy III LO, a także Powiatu Starachowickiego i Miasta Starachowice. Imprezie patronowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk i Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.  

/Anna Ciesielska/

Fotorelacja