Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 26 stycznia 2023 22:52

Jak rozmawiać z osoba będącą w kryzysie, mającą myśli samobójcze czy z dzieckiem, które ma za sobą próbę samobójczą – na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy warsztatów, jakie odbyły się 25 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Jest to kolejne spotkanie w ramach działań zainicjowanych przez Powiat Starachowicki, wspólnie z III LO, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną  i Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, związanych z zapobieganiem zachowaniom samobójczym.

W ramach działań podejmowanych przez Powiat prowadzony jest cykl spotkań z Dariuszem Łuczakiem - interwentem kryzysowym, wykładowcą akademickim i wieloletnim praktykiem, związanym na co dzień ze Świętokrzyskim Centrum Profilaktyki i Edukacji, które są skierowane do psychologów i pedagogów placówek oświatowych, pracowników pomocy społecznej i stowarzyszeń, stykających się w swojej pracy z osobami w kryzysie. Podczas ostatnich warsztatów mogli się oni dowiedzieć jak rozmawiać z osobą dorosłą będącą w kryzysie, z osobą mającą myśli samobójcze i dzieckiem po próbie samobójczej i co istotne – przećwiczyć to również w praktyce. Podczas spotkania prowadzone były również ćwiczenia. 

Uczestniczył w nich również starosta Piotr Ambroszczyk, który był głównym pomysłodawcą tej akcji.
- Chcieliśmy zainicjować szerszą kampanię, bo problem jest naprawdę ogromny – mówi starosta Piotr Ambroszczyk. – I nie dotyczy on tylko osoby, która próbuje się targnąć na życie, ale tak naprawdę całej rodziny, która musi się z nim zmierzyć. A osoby są różne. Niektóre same potrafią poprosić o pomoc, a inne trzeba poprowadzić za rękę – mówi starosta. 

Partnerem Powiatu jest firma Star San Duo.  Kolejne warsztaty zaplanowane zostały na 21 lutego br.

/Anna Ciesielska/