Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 30 stycznia 2023 15:24

Mieszkasz na terenie powiatu starachowickiego? Jesteś osobą niepełnosprawną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub opiekunem dziecka do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności? Jeśli tak, możesz ubiegać się o asystenta, który będzie cię wspierał w czynnościach dnia codziennego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach rozpoczęło nabór, który potrwa do 10 lutego br. 

Powiat Starachowicki przystąpił do programu : „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023, chcąc umożliwić mieszkańcom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, większą aktywność i niezależność, poprzez wsparcie ich w codziennych sprawach.

Chodzi o pomoc w dotarciu m.in. do pracy, szkoły, placówki medycznej itp. Dzięki pomocy asystenta osoby niepełnosprawne będą mogły załatwić niezbędne formalności w urzędzie, zrobić zakupy, pójść do teatru, muzeum, kina, galerii sztuki czy na wystawę, innymi słowy uczestniczyć w życiu społecznym.

Kto może skorzystać z pomocy asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej?

  • dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
  • osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie:
  1. o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  2. o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
  3. traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).

Co trzeba zrobić?

Aby wziąć udział w programie należy złożyć

  • Kartę zgłoszenia do Programu.
  • Kartę zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej.
  • Formularz przetwarzania danych osobowych

w Sekretariacie (pokój nr 5) Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach przy  ul. Złotej 6,  w godzinach od 7.00 do 15.00.

Ważne!

Nabór prowadzony jest w terminie od 30.01.2023 r. do  10.02.2023 r.

Więcej informacji TUTAJ.