Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 3 lutego 2023 14:30
Fot.PZOZ Starachowice

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Nasz powiat nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów. 

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach już od dziesięciu lat działa Oddział Onkologiczny Dzienny, który wpisał się na stałe w regionalną mapę placówek niosących pomoc chorym zmagającym się ze schorzeniami nowotworowymi. Jest to miejsce wyjątkowe, bo oprócz procedur medycznych pacjenci otrzymują tu także wsparcie, dające nadzieję na lepsze jutro.

Szpital oferuje chorym chemioterapię w formie doustnej, dożylnej oraz poprzez pompę elastomerową (infuzor), z której lek uwalnia się przez 44 godziny, podczas których przebywają oni w domu, przychodząc jedynie na podłączenie i odłączenie infuzora. Wykonywane są również iniekcje domięśniowe i podskórne w ramach leczenia onkologicznego.

Z myślą o kompleksowej diagnostyce i leczeniu pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi odbywają się także konsylia Wielodyscyplinarnego Zespołu Terapeutycznego, podczas których pacjenci kwalifikowani są do terapii onkologicznej.

Oddział posiada też tzw. „onkoczepek” - urządzenie zapobiegające wypadaniu włosów przy stosowaniu chemioterapii, co wpływa korzystnie na jakość życia pacjentów, poprawiając ich samoocenę i nastawienie do samego leczenia.

Współpracuje też ściśle ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, dzięki czemu w razie konieczności prowadzenia terapii dostępnej w ramach programów lekowych, pacjenci mają zapewnioną płynną zmianę miejsca leczenia ze Starachowic na Kielce.

Niezależnie od niego działa również Poradnia Onkologiczna. O tym, jak bardzo są one potrzebne, świadczy liczba pacjentów, którzy korzystają z ich usług. Niestety z roku na rok jest coraz większa. Bo o ile w 2020 r. wynosiła ona 1892, to już w ubiegłym roku było to 4322 pacjentów, z czego 3061 w samej tylko poradni.

Eksperci alarmują, że po pandemii koronawirusa pozostał dług zdrowotny, który będziemy spłacać przez najbliższe lata. Tym bardziej powinniśmy pamiętać, że zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna, wyeliminowanie używek wspomaga nasz układ immunologiczny co zwiększa ochronę przed nowotworami a badania profilaktyczne pozwalają na wczesne zdiagnozowanie choroby i podjęcie właściwego leczenia.

Osoby, które chciałyby z niego skorzystać w starachowickim Oddziale Onkologicznym Dziennym mogą się skontaktować telefonicznie pod jednym z dwóch numerów: (41) 273 90 24 lub (41) 273 99 16 w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przyjęcia zarówno na Oddział, jak i do Poradni.