Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 22 lutego 2023 10:35

Jesteś ofiarą przemocy domowej? A może cierpisz na derpresję lub podejrzewasz ją u siebie? Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 uruchamia specjalny dyżur infolinii w Dniu Ofiar Przemocy (22 lutego) oraz w Światowym Dniu Walki z Depresją (23 lutego). Warto skorzystać!

Dzień 22 lutego obchodzony jest w Polsce, jako Dzień Ofiar Przestępstw. Z kolei 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby która obecnie zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących na świecie.
Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, przyłączając się do obchodów uruchamia dodatkowe wsparcie dla osób pokrzywdzonych przemocą seksualną w dzieciństwie, małoletnich ofiar przemocy seksualnej i ich opiekunów, osób doświadczających depresji, zwłaszcza na skutek wykorzystania seksualnego w dzieciństwie.
22 lutego br. w godzinach 10:00-18:00 pod nr telefonu: 533-648-227 będzie dyżurował prawnik, a pod nr 533-652-418 telefonu psycholog. Poufna rozmowa ze specjalistami zazwyczaj pierwszy krok na drodze rozwiązania problemów wynikających z doświadczeń przemocy. Specjaliści będą pełnić dyzury również 23 lutego br. w godzinach 10:00-16:00, w Światowy Dzień Walki z Depresją. 
Na depresję często cierpią dorosłe osoby, które doznały przemocy seksualnej w dzieciństwie, jeszcze częściej dzieci, których udziałem było to traumatyczne doświadczenie. Organizując telefoniczny dyżur specjalistów, Państwowa Komisja chce ułatwić osobom  zmagających się z depresją uzyskanie właściwej pomocy. Mimo, że na depresję cierpi coraz więcej osób, jej objawy są nadal bagatelizowane, a podjęcie leczenia w wielu środowiskach uznawane jest za wstydliwe. Osoby dorosłe, które jeszcze w dzieciństwie doznały przemocy seksualnej i wydawałoby poradziły sobie z jej skutkami mogą po wielu latach jej nie łączyć objawów np. obniżonego nastroju, myśli samobójczych z tamtymi zdarzeniami. Z kolei rodzice często nie mają świadomości, ze depresjach dzieci może być między innymi objawem wykorzystania seksualnego. Na depresję mogą cierpieć również osoby najbliższe skrzywdzonemu seksualnie dziecku, które nie radzą sobie z poczuciem winy, żalem, bezsilnością.

Informacja nadesłana przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15