Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 1 marca 2023 15:30

Mieszkańcy powiatu uczcili pamięć o żołnierzach wyklętych. 1 marca br. odbywały się uroczystości poświęcone tym niezłomnym bohaterom. Starachowickie obchody, w których uczestniczył starosta Piotr Ambroszczyk, przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach wspólnie z Gminą Starachowice. 

Już po raz dwunasty obchodziliśmy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bojowników drugiej konspiracji, którzy walczyli z sowietyzacją naszego kraju. Tych, którzy wartości takie jak Bóg, honor Ojczyzna stawiali wyżej niż własne życie, a czasem i życie bliskich.
Starachowickie obchody rozpoczęła msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich, a także wielu służb i instytucji, w tym również szkół. Ponadto harcerze i licznie przybyłe poczty sztandarowe. Uroczysty charakter obchodów podkreślała obecność Kompanii Reprezentacyjnej Technikum ZDZ w Starachowicach. Powiat Starachowicki reprezentował starosta Piotr Ambroszczyk, który wskazywał na wagę tego wyjątkowego, choć bolesnego święta. 

- Jesteśmy tu po to, by uczcić pamięć o ludziach, którzy potrafili zachować się jak trzeba w sytuacjach kryzysu, kiedy chodziło o wolność i byt naszego państwa i narodu – mówił starosta, apelując by każdy z obecnych zadał sobie pytanie i odpowiedział w duchu czy potrafi się dzisiaj zachować jak trzeba. 
- Dążmy do doskonałości! – apelował starosta. 


Najlepszym świadectwem pamięci o bohaterach był występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Starachowicach, co także podkreślał zastępca prezydenta ds. społecznych Marcin Gołębiowski. 


- Przedstawione przez nich historie są żywym dowodem na to, że o niepodległość musieliśmy walczyć i że ta walka nie skończyła się w 1945 r. Bardzo się cieszę, że tak licznie zgromadzona dziś młodzież, zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych, pielęgnuje tę historię. – mówił M. Gołębiowski, podkreślając że niepodległość to wartość o której trzeba pamiętać i którą trzeba pielęgnować, bo to ona buduje w nas poczucie patriotyzmu. 


Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy przy tablicy poświęconej Żołnierzom Niezłomnym w Panteonie Pamięci na placu kościoła pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach.

***
W tym samym dniu wicestarosta Dariusz Dąbrowski uczestniczył w gminnych obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Mircu, a członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek wziął udział w wojewódzkich uroczystościach, jakie odbyły się w Kielcach. 

/Anna Ciesielska/