Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 30 marca 2023 07:26

Trwają przygotowania do rozpoczęcia kolejnego postępowania przetargowego na zakup energii  elektrycznej w ramach zorganizowanej przez Powiat Starachowicki Staropolskiej Grupy Zakupowej. Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród samorządów z województwa świętokrzyskiego. Swój wstępny akces zgłosiło już ponad 20 podmiotów. 

Cztery lata temu, z inicjatywy Powiatu Starachowickiego doszło do utworzenia Grupy Zakupowej energii elektrycznej. Pierwotnie przystąpiły do niej cztery podmioty - Powiat Starachowicki, Powiat Lipski, Powiat Ostrowiecki i gmina Waśniów. W kolejnym roku dołączyły następne - gmina Brody i Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Aktualnie mamy już ponad 20 podmiotów,. Są to: Powiat Starachowicki (Lider grupy), Powiat Lipski, Powiat Ostrowiecki, Powiat Opatowski, Powiat Kielecki, Powiat Konecki, Miasto i Gmina Opatów, Gmina Brody, Gmina Waśniów, Gmina Kunów, Gmina Ćmielów, Gmina Bałtów, Gmina Bodzechów, Gmina Iłża, Gmina Kalinowo, Gmina Mirzec, Gmina Wierzbica, Gmina Wojciechowice, Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, Szpital św. Leona w Opatowie, Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie. 
27 marca na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie robocze, podczas którego zastanawiano się wspólnie nad czasookresem  najbliższego postępowania przetargowego.


Wszystko wskazuje na to, że będzie ono dotyczyć 12 miesięcy. Z uwagi na aktualną sytuację na rynku energetycznym i wciąż niestabilne ceny, ale także przepisy dotyczące obowiązkowej  waloryzacji umów zawartych na okres przekraczający 6 miesięcy, wydaje się to ostrożniejszym rozwiązaniem. 
Ostateczna decyzja zostanie jednak podjęta do końca tego miesiąca. 
- Nadal czekamy także na kolejnych partnerów. Im większa grupa zakupowa, tym większy wolumen zamawianej energii, a tym samym tym większe szanse na uzyskanie jak najniższych cen w postępowaniu przetargowym – mówi Jerzy Materek, członek Zarządu Powiatu.


Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie od 01.01.2023 do 31.12.2023 przy obecnej liczbie partnerów wynosi 19 042 194,00 kWh.
- Chcemy aby postępowanie zostało ogłoszone na przełomie maja i czerwca br. – mówi J. Materek.

/Anna Ciesielska/