Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 25 maja 2023 14:01

Do 28 czerwca br. można oglądać wystawę „Dawne zawody w miniaturze” w Galerii Wieży Ciśnień, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, jaka powstała w ramach współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie. Będzie to fascynująca podróż w przeszłość, zarówno dla tych którzy doskonale pamiętają popularne niegdyś zakłady rzemieślnicze, jak i dla bardzo młodych, którzy dopiero co odkrywają świat miniony. 

Osiemnaście dioram w skali 1:12 przedstawiających dawne, klasyczne warsztaty i pracownie wykonała specjalnie na tę okazje artystka konserwator dzieł sztuki – Elżbieta Marcinkowska – Wilczyńska. Prace są przykładem niezwykle rzadkiej w Polsce dziedziny rzemiosła artystycznego, jaką jest tworzenie domów dla lalek i miniatur.

Opowieść o codziennym życiu rzemieślników, zobrazowaną przez artystkę w dioramach uzupełniają plansze informacyjne. Dostarczają one faktów i ciekawostek dotyczących historii powstania poszczególnych zawodów, zasad terminowania, dawnego wyposażania warsztatów oraz wykorzystywanych niegdyś narzędzi i technik. Teksty ilustrowane są obrazami z różnych epok ukazującymi omawiane profesje .

Wystawa będzie czynna do 28 czerwca w Galerii w Wieży Ciśnień MPiT w Starachowicach.

Bilet wstępu kosztuje 8 zł od osoby. Czas zwiedzania to ok 1,5 h.

Zapisy odbywają się pod nr tel. – 783-730-094, e – mail – [email protected], lub w recepcji  przy ul. Piłsudskiego 95.

Zachęcamy do skorzystania.