Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 29 maja 2023 14:01

29 maja br. ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, ocenia stan zdrowia osób  stawiających się na Komisję. Kwalifikacja potrwa do 20 czerwca br. i obejmie ok 480 osób. 

Oficjalnego otwarcia kwalifikacji wojskowej dokonał 29 maja br. starosta Piotr Ambroszczyk. Przez najbliższy miesiąc w budynku Starostwa Powiatowego w Starachowicach (sala konferencyjna na parterze) pracować będzie Powiatowa Komisja Lekarska, która ustali aktualną zdolność do służby wojskowej młodych mieszkańców. Przewodzi jej lek. med. Tomasz Walendziak.

Do tegorocznej kwalifikacji powinno zgłosić się 480 osób z powiatu starachowickiego, głównie mężczyzn urodzonych w 2004 roku, a także w latach 1999-2003, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej czyli nie stawili się dotąd przed Powiatową Komisją Lekarską albo z uwagi na stan swojego zdrowia zostali uznani za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby  wojskowej (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej).

Wzywane mogą być także kobiety urodzone między 1999 a 2004 r., posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także te które w roku szkolnym lub akademickim 2022-2023 kończą naukę w zawodach o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2022r  o Obronie Ojczyzny.

Zgodnie z przyjetym harmonogramem, w pierwszej kolejności zgłaszać się będą osoby ze Starachowic, a następnie z gmin: Wąchock, Brody Mirzec i Pawłów.

Każda z osób podlegająca kwalifikacji może uzyskać informacje dotyczące służby wojskowej od przedstawicieli administracji wojskowej.