Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 31 maja 2023 14:15

Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego „Zielony dom receptą na smog”, organizowanego przez Wydział Nieruchomości, Leśnictwa i Ochrony Środowiska naszego starostwa przy współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Wręczenie nagród odbyło się 31 maja br. z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka. 

Konkurs ma na celu włączenie uczniów do aktywnego udziału w działaniach związanych z ochroną środowiska, zapobieganiu jego degradacji, a także budzeniem świadomości w zakresie odpowiedzialności za świat w którym żyjemy. Co roku przyświeca mu inne hasło, tym razem brzmiało ono „Zielony dom receptą na smog”. I właśnie tej tematyce poświęcone były prace plastyczne, jakie do nas wpłynęły. Łącznie było ich 17. Ich oceną zajęła się komisja konkursowa pod przewodnictwem Sylwestra Kiełka – dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach. W tym roku autorzy wykazali się dużą różnorodnością w prezentacji tematu, ale też kreatywnością i sporym talentem, dlatego komisja postanowiła przyznać po dwie równorzędne nagrody za I, II i III miejsce. Ich wręczenie odbyło się 31 maja br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach z udziałem starosty Piotra Ambroszczyka, który gratulował uczniom ciekawych pomysłów oraz dziękował za zainteresowanie się tematyką ekologii.

-Przemysł i motoryzacja, to głównie zanieczyszcza naszą planetę. Ale swoimi małymi działaniami możemy jej pomóc. Dlatego segregujmy śmieci, starajmy się mniej konsumować i mądrze ogrzewajmy nasze domy – mówił starosta, który przypomniał także o akcji #Ekochallenge, organizowanej przez Powiat.

- Wspólnie posprzątaliśmy spory kawałek naszego powiatu. Tony śmieci trafiły na wysypisko. To tylko pokazało, jak bardzo nierozumnymi istotami jesteśmy. Codziennie widzę cichych bohaterów którzy wynoszą z lasów śmieci i niestety całą masę tych, którzy idą z torbami do lasów i wychodzą z nich bez i to jest smutne – mówił starosta. – Ale patrząc na wasze pracę, wierzę że ta nasza świadomość staje się coraz większa i na to liczę – mówił starosta.

I miejsce zajęły w tym roku ex aequo - Wiktoria Bilińska z Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach i Elżbieta Śmigielska z Warsztatu Terapii Zajęciowej  w Starachowicach. Pierwsza jest wychowanką Marcina Bondarowicza, zaś druga – Anny Żórawskiej. Na drugim miejscu znaleźli się: Michał Wiatr ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach (podopieczny Natalii Kołodziejczyk) i Nikola Cheda z II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach (opiekun - Beata Kidoń). Trzecie miejsce należało do Aleksandry Kosmali z I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, wychowanki Grażyny Senderowskiej i Aleksandry Walkiewicz z Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach, która stworzyła pracę pod kierunkiem Marcina Bondarowicza.

Komisja przyznała też trzy wyróżnienia: Marzenie Pocheć (opiekun Anna Żórawska) i Marcinowi  Sałacie (opiekun Ilona Erbel) z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Starachowicach oraz Paulinie Brzeskiej (opiekun - Agnieszka Mikos) ze Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy.

/Anna Ciesielska/