Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 7 czerwca 2023 08:19

Czy klimat miasta można „poprawić”? Czym jest plantacyjna „gorączka złota”? Jakie są globalne zmiany w rolniczym użytkowaniu ziemi? Czy tracimy lód pod nogami? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach, uczestniczący w projekcie „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat?”, realizowanym  przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Podsumowanie działań odbyło się 6 czerwca, podczas spotkania z udziałem przedstawicielek uczelni i władz powiatowych.

Nasza szkoła znalazła się w grupie 16 szkół w Polsce, które brały udział w projekcie „Zrozumieć znane, dostrzec nieznane – jak geografia tłumaczy świat?”, realizowanym  przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach programu MEiN pt. „Nauka dla Społeczeństwa”. A był on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych ekologią, geografią, wiedzą o środowisku i klimacie. Z ramienia szkoły projekt koordynowała nauczycielka geografii Agnieszka Zawicka.

W ramach inicjatywy młodzi ludzie uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach 4 bloków tematycznych, na które składały się trwające po dwie godziny warsztaty i wykłady online. Łącznie odbyło 18 godzin zajęć, po których młodzież otrzymała  zadanie, polegające na przygotowaniu prezentacji obrazującej zarówno problemy w ich najbliższym otoczeniu, jak i propozycje ich rozwiązania. Swoje pomysły zaprezentowali podczas podsumowania projektu, które odbyło się 6 czerwca br.

- Jestem z was dumna – mówiła dyrektor Grażyna Małecka. – Przed Wami przyszłość. To Wy będziecie kiedyś zarządzać, planować i dysponować. Nasze otoczenie będzie realizowane wg waszych pomysłów – podkreślała dyrektor.

Swoje uznanie wyraził też członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan, który dziękował młodzieży za jej zaangażowanie w ten projekt.

- To budujące, że dostrzegacie problemy i macie wizje jak je rozwiązać. Z tym rozwiązaniem w praktyce bywa niestety już różnie, bo wszystko rozbija się o pieniądze, ale najważniejsze, że dostrzegacie szanse na zmianę. To bardzo cenne i bardzo ważne, bo tak się kształtuje społeczeństwo obywatelskie -  Stanisław Wojtan.

Pełna uznania była też dr Bożena Kicińska, prof. ucz. – członek zespołu projektowego, która chwaliła młodzież za zrozumienie idei i zaangażowanie w projekt, podkreślając że każde otoczenie jest czymś  fascynującym i wartym zbadania.

 

Do tego zachęcała też uczniów obecna podczas spotkania dr Katarzyna Greń - geomorfolog, badacz polarny, która spędziła dwanaście sezonów letnich na Spitsbergenie i była członkiem 44. wyprawy antarktycznej (grupy zimującej), a teraz przekonywała uczniów że wszystko jest możliwe, nawet udział w takich wyprawach dla osoby z małego miasta, jeśli się tego odpowiednio mocno chce.

 


/Anna Ciesielska/