Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 19 czerwca 2023 13:02

Mieszkańcy powiatu po raz kolejny upamiętnili żołnierzy Armii Krajowej, walczących pod komendą Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W trzydniowych uroczystościach Wykus 2023, organizowanych przez Środowisko AK "Ponury"-"Nurt" oraz obwód świętokrzyski ZHR, nie mogło zabraknąć też władz powiatowych, zwłaszcza że patronat nad nimi sprawował również starosta Piotr Ambroszczyk. 

Dzień I – Kielce i Starachowice

Obchody rozpoczęły się 16 czerwca br. od konferencji pn. „80 rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” oraz otwarcia wystawy pt.” Historia Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, w których uczestniczył członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek. Tego samego dnia przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach odbył się wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży.  Na zielonej scenie wystąpiło 15 młodych artystów z naszego powiatu, a ich wokalnym występom przysłuchiwał się m.in. starosta Piotr Ambroszczyk.

Dzień II - Wykus

17 czerwca br. uczestnicy uroczystości spotkali się na Wykusie, by tak jak co roku oddać cześć żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”, działających w naszym regionie podczas II wojny światowej. Byli wśród nich przedstawiciele władz, świętokrzyskiej policji, wojska, harcerstwa oraz mieszkańcy. W wydarzeniu uczestniczył również płk Stefan Michalczak pseud. „Brzoza”, żołnierz Armii Krajowej, który w momencie wybuchu wojny miał 18 lat.

Powiat Starachowicki reprezentowali: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona. W mateczniku partyzantów, przy kapliczce Matki Boskiej Bolesnej odprawiona została polowa msza święta, a po niej wręczenie medali oraz odznaczeń.

Honorową Policyjną Odznakę Zasługi im. „Ponurego” przyznano w tym roku czterem policjantom, w tym pierwszej w historii kobiecie - mł. asp. Agata Haluch – Willmann, która uratowała życie 3-latkowi, który 2 listopada 2022 r. wpadł do studzienki kanalizacyjnej i utknął zanurzony po szyję w wodzie.

Oprócz niej oznakę otrzymali też: asp. Tomasz Krężołek, sierż. Kamil Klauziński i mł. asp. Krzysztof Lepiarz.

Na uroczystości wręczono także odznaki okolicznościowe „Pro Patria”. Wśród wyróżnionych znaleźli się: insp. Jarosław Kosik Dowódca Oddziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz podkom. Marzena Bracka ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej i Prezydialnego KWP w Kielcach. Wyróżnienie przyznawane jest sobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenia Pamiątkowe Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej otrzymały m. in. Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Starachowicach. Uroczystości zakończył Apel Poległych, po której odbyła się salwa honorowa kompanii reprezentacyjnej policji i uroczyste złożenie kwiatów.

Dzień III - Wąchock

Finał obchodów odbył się tradycyjnie w niedzielę, w Wąchocku. Rozpoczęła go uroczysta msza święta w intencji płk. Jana Piwnika „Ponurego” oraz jego żołnierzy, jaka odprawiona została w Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku. Po niej odbył się przemarsz pod Pomnik Ponurego, z udziałem władz, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerzy, przedstawicieli szkół oraz mieszkańców. Powiat Starachowicki reprezentowali: Starosta Piotr Amrboszczyk, członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona. Wspólnie z innymi złożyli kwiaty pod pomnikiem Ponurego i obejrzeli defiladę w wykonaniu kompanii honorowej 10 Świętokrzyskiej Brygady Terytorialnej. Poprzedził je Apel Poległych i salwa honorowa.

***

Głównymi organizatorami uroczystości były Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" - "Nurt" oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - Obwód Świętokrzyski.