Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 8 maja 2024 13:37

16 maja br. (przyszły czwartek) o godz. 16.00 w Centrum Kreatywności Pałacyk przy ul. Konstytucji 3 Maja 15 w Starachowicach wystąpi Piotr Paleczny z recitalem chopinowskim. Wstęp na imprezę jest wolny, ale uwaga - do zapełnienia sali. Po zaproszenia można się zgłaszać do Parku Kultury (ul. Leśna 2-biuro) lub w Centrum Kreatywności Pałacyk.

Piotr Paleczny należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, był uczniem profesora Jana Ekiera. Jego osobowość artystyczna została ostatecznie ukształtowana przez kontakt z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim.
Sukces odniesiony na VII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina otworzył przednim drzwi do wielu prestiżowych sal koncertowych na świecie. Zdobycie III Nagrody w towarzystwie Garricka Ohlssona oraz Mitsuko Uchidy, Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie Poloneza oraz Nagrody im. Witolda Małcużyńskiego, zapoczątkowało jego karierę, którą kontynuuje do dziś, prowadząc aktywną działalność koncertową na wszystkich kontynentach.
Piotr Paleczny występował jako solista z renomowanymi orkiestrami takimi jak m.in. Chicago Symphony, American Symphony, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon, Gewandhaus i wiele innych. Jest cenionym jurorem ponad 100 wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych. 5 listopada 2001 r. był solistą Galowego Koncertu z okazji 100-lecia istnienia Filharmonii w Warszawie.
Od 1993 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego najstarszego na świecie festiwalu pianistycznego - Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od 2004 r. jest także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Profesor Piotr Paleczny prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie został uhonorowany tytułem Honorowego Profesora Uniwersytetu.
W 2015 r. ukazała się jego najnowsza płyta wydana przez Narodowy Instytut F. Chopina, która zyskała wielkie uznanie melomanów i krytyki muzycznej.
W 2017 r. otrzymał prestiżową nagrodę „Złotego Fryderyka” za całokształt osiągnięć artystycznie. Ostatnio został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida "Dzieło Życia".
Piotr Paleczny został oznaczony wieloma wysokim prestiżowymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, meksykańskim Orderem "Aguila Azteca". We wrześniu 2005 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
W maju 2019 r. za zasługi dla rozwoju relacji japońska-polskich w dziedzinie muzyki, otrzymał jedno z najwyższych japońskich odznaczeń państwowych - "Order Wschodzącego Słońca, Złote Promienie ze Wstęgi".
W roku 2022 został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

16 maja br. będzie można posłuchać go na żywo, podczas recitalu chopinowskiego, jaki odbędzie się w Centrum Kreatywności Pałacyk w Starachowicach. 

Zachęcamy do skorzystania!

Źródło informacji: Park Kultury