Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 9 maja 2024 10:54

Kolejny sukces naszego rodzimego artysty. Rysunek autorstwa Marcina Bondarowicza otrzymał nagrodę specjalną podczas szóstej edycji Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa 2024. Chodzi o pracę, która posłużyła za ilustrację do artykułu ”Koty za płoty” Adama Grzeszaka, jaki ukazał się w tygodniku społeczno - politycznym "Polityka" Nr 44 (3437) 25.10-01.11-2023.  

Organizatorem konkursu jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Patronat nad nim sprawuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, a jego pomysłodawcą i koordynatorem jest  Zbigniew Piszczako.

Konkurs ma na celu nagrodzenie autorów najlepszych prac opublikowanych w 2023 w roku i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego. 

W tym roku wpłynęło na niego 207 prac 46 autorów, które były publikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, zarówno w prasie jak i mediach elektronicznych. Tematyka była nieograniczona, począwszy od rysunku politycznego, przez społeczny, humorystyczny, sportowy, karykaturę i inne. 

W przypadku Marcina Bondarowicza jest to już jego szósta nagroda w tym ogólnopolskim konkursie. Trzykrotnie zdobywał nagrody honorowe - w 2019 r. 2020 i 2023 r. i trzykrotnie nagrody specjalne, ufundowane przez: Zamek Reszel Sp. z.o.o (w 2021 r.), Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (2022), a teraz Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.

- Nie lubię klasyfikacji w sztuce. Uważam, że obrazy bronią się same. Ich przeznaczenie określa życie. To dla mnie kwestia poboczna czy trafią na ścianę czy też będą towarzyszyć tekstom publikowanym w prasie. Tak naprawdę najważniejsze by nawiązać kontakt z odbiorcą, by wywołać emocje a co za tym idzie poruszyć sumienia. Ważne by mieć coś do powiedzenia i mówić to wyraźnie z przekonaniem. Mimo, że w swoich pracach poruszam zagadnienia, które wykraczają poza problematykę własnego kraju, zawsze staram się by były mocno osadzone w polskich realiach oraz kulturze. Rysunki satyryczne, sarkastyczne ilustracje lub jak określają je historycy sztuki „rysunki filozoficzne” to dziedzina o szczególnym zasięgu i możliwościach oddziaływania. Walory te brzmią najpełniej w twórczości o tematyce społecznej i politycznej. Odnalezienie własnej charakterystycznej formuły plastycznej, własnego kodu obrazowego, pełnego literackich, niemal fabularnych treści, nadanie nośności ideowej symbolom funkcjonującym już w świadomości widza stało się dla mnie punktem wyjścia do poszukiwań. Stało się wyzwaniem, któremu staram się sprostać z każdym kolejnym rysunkiem, ilustracją czy obrazem” - podsumował udział w konkursie na rysunek prasowy autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz.

Nagrodzony rysunek M. Bondarowicza posłużył za ilustrację do artykułu Adama Grzeszaka pt. ”Koty za płoty”, jaki ukazał się  w Nr 44 tygodnika "Polityka" (25.10-01.11-2023)

Wernisaż pierwszej wystawy pokonkursowej odbędzie się 19 kwietnia w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie, a wręczenie nagród laureatom nastąpi 11 maja 2024 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Autorzy prac zakwalifikowani na wystawy pokonkursowe:

Mirosław Andrzejewski, Sławomir Bednarski, Bartłomiej Belniak, Mariusz Bocheński, Marcin Bondarowicz, Karolina Brataniec, Henryk Cebula, Jerzy Czapiewski, Andrzej Czyczyło, Daiusz Dąbrowski, Remek Dąbrowski, Anna Domaszewska, Marek Gliwa, Małgorzata Gnyś, Michał Graczyk, Mirosław Hajnos, Jarosław Hnidziejko, Janek Jankowski, Nika Jaworowska-Duchlińska, Zbigniew Kołaczek, Lech Kotwicz, Krzysztof Kowalewicz, Jarosław Kozłowski, Władysław Kuczer, Marek Kwiatkowski, Jacek Lanckoroński, Wiesław Lipecki, Sławomir Makal, Ignacy Malinowski, Robert Mirowski, Marek Mosor, Mateusz Oleszczak, Mariusz Podleś, Czesław Przęzak, Waldemar Rukść, Szczepan Sadurski, Anna Skupińska, Rafał Skwierawski, Grzegorz Sobczak, Mirosław Stankiewicz, Włodzimierz Stelmaszczyk, Ireneusz Szuniewicz, Marcin Treichel, Robert Trojanowski, Tomasz Wołoszyn, Jacek Zabawa.

Gratujemy serdecznie!

MARCIN BONDAROWICZ - ur. w 1976 r. w Starachowicach - rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Jako rysownik prasowy zadebiutował w Pulsie Biznesu w 2004 roku. Uczestnik oraz juror w wielu międzynarodowych konkursach na rysunek prasowy oraz satyryczny. Laureat wielu prestiżowych nagród w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. Na swoim koncie ma ponad sto nagród i wyróżnień w najważniejszych branżowych konkursach na rysunek prasowy w kraju i za granicą.  W 2023 roku Bondarowicz otrzymał najważniejszą europejską nagrodę branżową European Newspaper Award za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi dla kultury polskiej. Laureat wyróżnienia Honorowy Przyjaciel Starachowic przyznanego w ramach jubileuszowych obchodów 400-lecia rodzimego miasta artysty. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę). Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych min. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, European Cartoon Center KRUISHOUTEM – Belgia oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą. Stała ekspozycja ilustracji, plakatów oraz publikacji autorstwa Marcina Bondarowicza dostępna jest na oficjalnej stronie autora: http://www.bondarowicz.net