Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 4 czerwca 2024 08:25

Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej. To oznacza, że jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, przestępcy nie będę mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na cudze dane. Warto z tego skorzystać!

Oszustwa związane z wyłudzeniem danych zdarzają się coraz częściej. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie, dochodzi do nich średnio co 40 minut. Aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości, można skorzystać między innymi z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. To najszybszy i najprostszy sposób, żeby to zrobić. Swój PESEL można zastrzec również w urzędzie gminy lub w serwisie mObywatel. 

Dlaczego warto zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel 2.0?

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. Warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.

Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może: 

  • pójść do lekarza, 
  • zrealizować receptę, 
  • kupić bilety lotnicze, 
  • załatwić sprawę w urzędzie,
  • głosować w wyborach. 

Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL?

Można to zrobić w każdej chwili, wybierając jedną z dwóch opcji:

  • bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – oznacza, że PESEL przestanie być chroniony aż do czasu ponownego zastrzeżenia,
  • czasowe cofnięcie zastrzeżenia – w tej opcji aplikacja poprosi o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ponownym włączeniu ochrony. 

Miej kontrolę nad tym, kto i kiedy sprawdzał Twój numer PESEL

W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status. Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL. Zarówno zastrzeżenie PESEL jak i cofnięcie tego zastrzeżenia są bezpłatne.

Jak korzystać z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0 można zobaczyć na filmie instruktażowym: 

Źródło informacji: Ministerstwo Cyfryzacji