Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 5 czerwca 2024 09:14

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?

Inwestycje zrealizowano w czterech gminach – Starachowice, Brody, Wąchock i Mirzec, a ich odbiory odbyły się 3 czerwca br., w Światowy Dzień Roweru. Nie bez powodu zwracamy na to uwagę, bo większość tych przedsięwzięć skierowanych było właśnie do rowerzystów. 

Coś dla pieszych, rowerzystów i dla kierowców

W Starachowicach oddaliśmy do użytku nowy ciąg pieszo-rowerowy od ronda u zbiegu ulic: Leśnej i Kościelnej. 700 m wspaniałej trasy z oświetleniem o szerokości 2,5 m. Teraz wycieczki rowerowe do Lipia będą o wiele przyjemniejsze i bezpieczniejsze. 
W ramach tego samego zadania rozbudowaliśmy drogę w pobliżu willi Rosochacz (od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice - Lubienia). Wreszcie podróż tą trasą nie będzie drogą przez mękę. Na ponad 1,5 km odcinku wzmocniona i poszerzona została nawierzchnia, zmodernizowane odwodnienie, przebudowane zjazdy i pojawiło się nowe oznakowanie. A wszystko po to, by było bezpieczniej!
Prace trwały kilka miesięcy i kosztowały ponad 5,7 mln zł. Było to jedno z trzech zadań w ramach dużego, powiatowego projektu związanego z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez przebudowę i rozbudowę odcinków dróg powiatowych. Wniosek powstał jeszcze w 2021 r. i dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz współpracy z Gminą Starachowice i Gminą Brody został pomyślnie zrealizowany, o czym przypomniał na konferencji starosta Piotr Babicki. 
Zasadność tej inwestycji potwierdzili partnerzy powiatu: prezydent Marek Materek i wójt Brodów Ernest Kumek, którzy pomogli w sfinansowaniu tego zadania. 

Parszów przyjazny pieszym i rowerzystom 

Bezpieczniej zrobiło się także w Parszowie, gdzie oddaliśmy do użytku nowy ciąg pieszo – rowerowy przy ul. Kamieniczki, prowadzący w okolice zalewu w Mostkach. Na ponad kilometrowym odcinku wykonany został pas dla rowerów i pieszych o szerokości 3 m i zmodernizowano odwodnienie. 
Koszt inwestycji to ponad 1,7 mln zł, a w kosztach partycypowała Gmina Wąchock. 

Jak przyznaje burmistrz Wąchocka Robert Janus, jest to długo wyczekiwana inwestycja. Potwierdzają to także mieszkańcy, dla których liczy się jedno – w końcu dostali  wymarzony chodnik, a nawet jeszcze więcej, bo także pas dla rowerów. 
- Przez ponad 20 lat marzyliśmy o tym, by powstał tu chodnik. Wspólnie z sołtysem zbieraliśmy podpisy, składaliśmy pisma, ale ze względu na brak funduszy decyzje były długo odmowne. Cieszę się, że gmina z powiatem połączyła siły i pozyskała fundusze. Dziś mamy piękny chodni i ścieżkę rowerową, o której nawet nam się nie śniło – mówi z uznaniem mieszkająca przy tej ulicy Czesława Chłopek, życząc zarówno sobie, jak i pozostałym mieszkańcom dobrego użytkowania. 

 

Chodnik w Gadce

Powody do radości mają także mieszkańcy gminy Mirzec, a zwłaszcza Gadki, gdzie zakończyliśmy przebudowę drogi powiatowej Skarżysko - Kamienna – Mirzec. W ramach tej inwestycji przebudowaliśmy i wybudowaliśmy brakujące fragmenty chodnika wraz ze zjazdami do posesji od skrzyżowania z drogą do Jagodnego, przez Mirzec Ogrody, a kończąc na ul. Jaśminowej w Mircu. 
W sumie powstało 2,7 km nowego chodnika. Piesi w tej okolicy mogą czuć się bezpiecznie. 
Inwestycja kosztowała ponad 3,2 mln zł. Została zrealizowana przy wsparciu Gminy Mirzec. 
Jak przyznaje wójt gminy Mirzec, Mirosław Seweryn, chodnik był bardzo potrzebny, choć zastrzeżenia budziły też zjazdy na posesje. Przy okazji budowy traktu dla pieszych, udało się także rozwiązać ten problem. 
Poprawiliśmy bezpieczeństwo, estetykę, ale również możliwość zjazdów na posesje, bez pogarszania warunków odprowadzania wody.