Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 10 czerwca 2024 14:05

Za nami XVIII edycja warsztatów archeologicznych „Żelazne korzenie”, organizowanych przez Powiat Starachowicki we współpracy ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Była to doskonała okazja by przeżyć wspaniałą wyprawę do świata starożytnych hutników świętokrzyskich!

Impreza odbyła się 7 czerwca br. i zgromadziła setki uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie tylko z naszego powiatu, ale także z Polski. Mieli oni wyjątkową okazję, żeby zobaczyć na własne oczy, jak żyli ludzie w naszym regionie przed dwoma tysiącami lat, ale też przedstawiciele świata imperium rzymskiego.

Oficjalnego otwarcia warsztatów dokonał starosta Piotr Babicki wspólnie z dyrektorem muzeum Pawłem Kołodziejskim oraz Andrzejem Przychodnim, pomysłodawcą oraz współtwórcą imprezy z ramienia Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego. 

Uczestnicy imprezy mogli poznać w tym roku tajemnice pracy dawnych rzemieślników, dowiedzieć się kim byli pierwsi mieszkańcy naszych terenów, kto mógł służyć w rzymskich legionach oraz jaki los spotykał niewolników w starożytnym Rzymie.

Były pokazy starożytnego wytopu żelaza, degustacje antycznych potraw, warsztaty tkackie, obróbki bursztynu, skóry, brązownictwa, złotnictwa,  także obozy barbarzyńskich wojowników i rzymskich legionistów. W trakcie imprezy można było zobaczyć zarówno uzbrojenie, jak i narzędzia, wykorzystywane przez ludność doliny rzeki Kamiennej oraz terenów pobliskich, zamieszkiwane przez Celtów i Rzymian, lub wybić własną monetę.

Z uwagi na dobrą współpracę z Muzeum Archeologicznym i Rezerwatem Krzemionki prezentowano także wcześniejszą epokę – okres neolitu, kiedy to wydobywano inne dobro w naszej okolicy. A chodzi oczywiście o krzemień i pobliskie Krzemionki.