Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 10 czerwca 2024 14:26

Przed nami kolejne uroczystości wykusowe, upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Obchody trwać będą trzy dni, od 14 do 16 czerwca. Hołd żołnierzom legendarnych cichociemnych mieszkańcy regionu będą oddawać nie tylko na Wykusie, ale też w Bodzentynie, Starachowicach oraz Wąchocku. Szczegóły poniżej.

Piątek – Bodzentyn i Starachowice

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 14 czerwca br. w Bodzentynie. Tego dnia o godz. 10.00 w tamtejszej Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury odbędzie się konferencja „Żołnierze „Ponurego” i „Nurta”, bohaterowie Gór Świętokrzyskich, połączona z promocją książek: Wojciecha Kӧnigsberga „Pułkownik „Ponury”. Biografia cichociemnego Jana Piwnika” i Katarzyny Kołodziejczyk „Pozostałem Niepokonany – książka o kpt. Leszku Zahorskim ps. Leszek Biały”.

O godz. 12.00  na Rynku Głównym odsłonięta zostanie  tablica pamiątkowa poświęcona mjr. Marianowi Świderskiemu ps. „Dzik”, zaś popołudniu zaplanowano wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży, przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach. Początek o godz. 17.00. 

Sobota – Michniów i Wykus

15 czerwca organizatorzy zapraszają najpierw do Michniowa. O godz. 12.00 w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich rozpocznie się wykład dr Justyny Staszewskiej pt. „Lecz chciały niebiosa, by krew nam na wrzosach wolności ścieliła kobierce…” Na godz. 13.00 zaplanowano spacer historyczny do Kamienia Michnowskiego, podczas którego o śladach walk i działalności partyzantów opowiadać będzie historyk Marcin Gawiński.

Główne uroczystości odbędą się jednak na polanie Wykus. Mszę świętą polową w intencji mjr. „Nurta” i jego żołnierzy poprzedzi koncert patriotyczny Artura i Oliwii Biniek o godz. 15.40. Podczas uroczystości wręczone zostaną też tradycyjnie Policyjne Honorowe Odznaki Zasługi im. „Ponurego” i odbędzie się Apel Pamięci.

Niedziela – Wąchock

Niedzielne wydarzenia zapoczątkuje już o godz. 9.15 odsłonięcie wystawy mjr. „Nurtowi” oraz prelekcja nt. dowódców Zgrupowań Partyzanckich AK na terenie klasztoru ojców Cystersów. O godz. 10.15 odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego 80 rocznicę śmierci płk. Jana Piwnika „Ponurego”. Msza święta w intencji płk. Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzy w klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku zaplanowana została na godz. 10.30. Po niej odbędzie się przemarsz pod  pomnik „Ponurego” w Rynku, a tam Apel Poległych, złożenie wiązanek, a na koniec defilada z udziałem pocztów sztandarowych i pododdziałów wojskowych.

Szczegółowy program na plakacie poniżej.