Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 19 czerwca 2024 11:42

W Pracowni Hemodynamiki Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach przeprowadzono zabiegi udrożnienia tętnic wieńcowych z wykorzystaniem nowoczesnej metody operacyjnej tzw. aterektomii orbitralnej. To pierwsze zabiegi poszerzenia naczyń o szerokiej średnicy zwapnienia wykonane w województwie świętokrzyskim.

Zespół kardiologów interwencyjnych z sukcesem i bez powikłań, jak informuje PZOZ w Starachowicach, przeprowadził trzy niezwykle trudne zabiegi angioplastyki wieńcowej. Wykonano je u pacjentów o bardzo trudnej anatomii zwężeń z licznymi zwapnieniami, którzy z powodów anatomicznych nie mogli zostać poddani aterektomii rotacyjnej (rotablacji) tj. przewiercaniu zwapnionych blaszek miażdżycowych. Jedyną szansą na poprawę ich stanu zdrowia było wykorzystanie urządzenia stosowanego od kilku lat w Stanach Zjednoczonych, a teraz także w Europie. Specjalistyczny sprzęt pozwolił na przywrócenie prawidłowego obiegu krwi do serca dzięki redukcji silnie uwapnionych blaszek miażdżycowych z przewężeniami o szerokiej średnicy.

W przypadku aterektomii orbitalnej zabieg angioplastyki wieńcowej wyglądał nieco inaczej niż klasyczna rotablacja. Częścią roboczą urządzenia nie było wiertło, a tzw. korona o średnicy 1,25 mm powleczona diamentowymi opiłkami wielkości 4-5 mikronów, która obracała się z wielką prędkością w świetle naczynia jak po orbicie (stąd nazwa), krusząc i ścierając zwapnienia. Następnie naczynie można było bez przeszkód poszerzyć balonikiem
i wszczepić stent. Dzięki wykorzystaniu „kosmicznej” technologii skutecznie poszerzono naczynia i przywrócono prawidłowe ukrwienie serca u pacjentów poddanych zabiegowi.

Zwapnione naczynie
Rozwieranie zwapnienia
Rozwieranie zwapnienia

Pozytywne doświadczenia starachowickich hemodynamistów utwierdziły zespół w potrzebie zakupu testowanego urządzenia, a tym samym poszerzenia metod leczenia oferowaną pacjenta z zaawansowaną chorobą wieńcową.

 

Warto wiedzieć!

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic polegającą na tworzeniu się blaszek miażdżycowych na skutek gromadzenia się w ścianie naczynia komórek zapalnych oraz cholesterolu pochodzącego z krwi.

Zwężenie przez blaszkę miażdżycową średnicy światła naczynia do 50% nie powoduje u pacjenta dolegliwości, ponieważ przepływ krwi jest wystarczający w stosunku do zapotrzebowania mięśnia sercowego. W przypadku zwężenia powyżej 80% dochodzi do niedokrwienia serca i objawów dławicowych. Dalsze powiększenie się blaszki lub jej pęknięcie i wytworzenie na jej powierzchni skrzepliny prowadzi do całkowitego zamknięcia naczynia, wskutek czego dochodzi do zawału mięśnia sercowego.

Miażdżyca jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.

 

Źródło informacji: PZOZ Starachowice