Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 22 października 2018 13:53

W najbliższy czwartek, tj. 25 października br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Starachowicach odbędzie się XLIX sesja Rady Powiatu. Obrady rozpoczną się tradycyjnie o godz. 9.00, a ich porządek przedstawiamy poniżej.


wtorek, 16 października 2018 12:47

W najbliższy czwartek tj. 18 października w Starostwie Powiatowym w Starachowicach (ul. W. Borkowskiego 4, Starachowice), czynny będzie Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Przez trzy godz. tj. od godz. 10.00 do 13.00 pracownicy działających w Departamencie Polityki Regionalnej Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Punktów Informacyjnych odpowiedzą na wszystkie pytania w zakresie pozyskiwania i rozliczania dotacji z Funduszy Europejskich. Zapraszamy do skorzystania!


środa, 10 października 2018 08:26

13 października br. (sobota) o godz. 15.00 w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbędzie się wernisaż prac światowej sławy artysty fotografa, Czesława Czaplińskiego. Ci, którzy przyjdą, będą mogli wziąć również udział w seminarium fotograficznym, prowadzonym przez samego Artystę, które rozpocznie się o godz. 16.00. Wstęp na oba te wydarzenia jest wolny. Serdecznie zapraszamy! 


poniedziałek, 8 października 2018 11:09

14 października br. (niedziela) w Starachowickim Centrum Kultury odbędzie się koncert podsumowujący projekt "A ku ku: folk'n'roll", realizowany przez MDK w Starachowicach i "Kukułeczkę". Na scenie wystąpią zespoły rockowe z Młodzieżowego Domu Kultury i Kapela Ludowa Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Kukułeczka”, a także ich przyjaciele. Koncert rozpocznie sie o godz. 17.00. Wstęp na imprezę jest wolny. W programie będą też niespodzianki. Zachęcamy do udziału!


środa, 3 października 2018 12:33

12 października br. (piątek) w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela. W programie: wręczenie odznaczeń, medali i nagród dla pedagogów, a także koncert przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Starachowicach. Spotkanie zwieńczy wspólny poczęstunek.


poniedziałek, 17 września 2018 20:16

Za nami największe wydarzenie kosmiczno – robotyczne na świecie. European Rover Challenge, którego współorganizatorem był Powiat Starachowicki przyciągnął do Starachowic ponad 400 konstruktorów z 6 kontynentów, wybitne ikony światowej astronautyki, a także przedstawicieli świata nauki i świata biznesu. Przez trzy dni byliśmy w centrum kosmosu.


piątek, 7 września 2018 11:59

Od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbywać się będzie European Rover Challenge, największa impreza robotyczno – kosmiczna na świecie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki. Ponad 40 zespołów z całego świata weźmie udział w rywalizacji robotów marsjańskich. Ich zmaganiom. przyglądać się będzie m.in. słynny brytyjski astronauta - Tim Peake, dowódca misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) czy dr Robert Zubrin, założyciel The Mars Society i autor koncepcji kolonizacji Marsa.

W ciągu trzech poprzednich edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 tys. odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. W tegorocznej imprezie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki, zmierzy się ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów, w tym najwięcej z Europy. Polskę będą reprezentować zespoły z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. W zawodach wezmą też udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych. Zespoły pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.


piątek, 31 sierpnia 2018 13:45

4. edycja zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanego przez Starostę Starachowickiego przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki oraz Automobilklubów z Kielc i Starachowic,  rusza już jutro, tj. w sobotę,1 września w mateczniku STAR-a, - w Starachowicach. Przez całe dwa dni będziemy gościć w naszym powiecie załogi pojazdów zabytkowych z maszynami wszelkich marek, ze szczególnym uwzględnieniem STAR-ów. Gośćmi specjalnymi będą dwa kultowe STAR-y z kolekcji Jerzego Mazura, drugiego kierowcy podczas pamiętnego rajdu Paryż - Dakar: Star 266 będący repliką samochodu, który brał wówczas udział w wyścigu oraz Unistar, zgłoszony do tej rywalizacji rok później. Zachęcamy do oglądania wozów!

Tegoroczna "Legenda" będzie mieć charakter jubileuszowy, z uwagi na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach oraz 30. rocznicę udziału STAR-a w rajdzie Paryż-Dakar'88. Tradycyjnie zachęcamy mieszkańców, posiadających auta o ponad 25-letnim stażu o wyciagnięcie ich z garaży i udział w zlocie. „Pokażcie”, co macie. A oto jak będzie wyglądał program imprezy i przebieg parady. Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w zlocie i podziwiania pojazdów przy trasie.

PROGRAM RAMOWY 4. LEGENDY STAR-a

Sobota, 01.09.
09:00 - rejestracja uczestników w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1,
10.00 – powitanie uczestników, otwarcie Zlotu
10.30 – start pojedynczych załóg z Muzeum do mety I etapu tj. stacji paliw Perła, gdzie odbędzie się przerwa kawowa i konkursy. Pojazdy jechać będą ulicami: Wielkopiecową, Radomską, Hutniczą, Na Szlakowisku, Armii Krajowej, Bankową, Pileckiego, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Szkolną, Oświatową, Majówka i Leśną, aż do stacji paliw Perła ( meta I etapu).
11:30 - start załóg ze stacji Perła do mety II etapu (teren SSE, dawny tor prób). Przejazd odbywać się będzie ulicami: Leśną, Kopalnianą, Armii Krajowej, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Kwiatkowskiego, COP, aż do dawnego toru prób na terenie SSE, gdzie rozegrane zostaną konkurencje zręcznościowe typu: slalom, zryw i hamowanie,
12:30 – start z tory prób do mety III etapu pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach (ul. W. Borkowskiego 4). Przejazd odbywać się będzie ulicami: COP, Bugaj, Radomską, Moniuszki, Jana Pawła II, Miodową, wiaduktem, Armii Krajowej, Na Szlakowisku, Borkowskiego (meta pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach), gdzie odbędzie się konkurencja na orientację, a potem przerwa obiadowa i prezentacja pojazdów użytkowych,
15.00 – Weteran Moto Bieg (ul. Rotmistrza W. Pileckiego) – jazda na czas.


18.00 – 20:00 - konferencja w Muzeum Przyrody i Techniki pn. 1) „Miejsce Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR na mapie polskiej motoryzacji” , 2) „Ciężarówek czar…” – wieczorek wspomnieniowo-dyskusyjny, 3) wyniki rozegranych konkurencji.
 
 
Niedziela, 02.09.
10.00 – parada pojazdów  ulicami: Wielkopiecową, Hutniczą, Radomską, Konstytucji 3 Maja, (złożenie wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości), Armii Krajowej, Iłżecką, w stronę Lubieni, pod kościół NMP na Łazach (krótki postój), a potem ul. Długą, Iłżecką, pod CH Galardia, gdzie odbędzie się prezentacja pojazdów.

12.00 – Konkurs Elegancji, Dekoracja zwycięzców konkursów.
14.00 - Zakończenie Zlotu.


wtorek, 28 sierpnia 2018 09:59

Starosta Powiatu Starachowickiego Danuta Krępa i Młodzieżowy Dom Kultury w Starachowicach zapraszają dzieci i młodzież z terenu powiatu starachowickiego na festyn na zakończenie wakacji pod hasłem „Wakacje już za rok”. Impreza odbędzie się w poniedziałek, 3 września, w godz. 17.30 – 19.30 na placu „Pod Skałkami” przy al. Armii Krajowej w Starachowicach.


piątek, 24 sierpnia 2018 15:26

Wystawa poświęcona 3. Legendzie STAR-a zagościła czasowo w starachowickiej galerii Galardia. Można zobaczyć tam zdjęcia z historycznych już rajdów STAR-a, jakie odbywały się u nas w latach 70-tych, udostępnione przez mieszkańców powiatu, - świadków tamtejszych wydarzeń, ale i fotografie z ubiegłorocznej edycji Zlotu Pojazdów Zabytkowych, organizowanego przez Powiat Starachowicki. Jest to zarazem zapowiedź 4. Legendy STAR-a, jaka odbywać się będzie 1 oraz 2 września br. w mateczniku STAR-a - w Starachowicach.