Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 17 września 2018 20:16

Za nami największe wydarzenie kosmiczno – robotyczne na świecie. European Rover Challenge, którego współorganizatorem był Powiat Starachowicki przyciągnął do Starachowic ponad 400 konstruktorów z 6 kontynentów, wybitne ikony światowej astronautyki, a także przedstawicieli świata nauki i świata biznesu. Przez trzy dni byliśmy w centrum kosmosu.


piątek, 7 września 2018 11:59

Od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach odbywać się będzie European Rover Challenge, największa impreza robotyczno – kosmiczna na świecie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki. Ponad 40 zespołów z całego świata weźmie udział w rywalizacji robotów marsjańskich. Ich zmaganiom. przyglądać się będzie m.in. słynny brytyjski astronauta - Tim Peake, dowódca misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) czy dr Robert Zubrin, założyciel The Mars Society i autor koncepcji kolonizacji Marsa.

W ciągu trzech poprzednich edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 tys. odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. W tegorocznej imprezie, którą współorganizuje Powiat Starachowicki, zmierzy się ze sobą 40 drużyn z 6 kontynentów, w tym najwięcej z Europy. Polskę będą reprezentować zespoły z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. W zawodach wezmą też udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych. Zespoły pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.


piątek, 31 sierpnia 2018 13:45

4. edycja zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanego przez Starostę Starachowickiego przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki oraz Automobilklubów z Kielc i Starachowic,  rusza już jutro, tj. w sobotę,1 września w mateczniku STAR-a, - w Starachowicach. Przez całe dwa dni będziemy gościć w naszym powiecie załogi pojazdów zabytkowych z maszynami wszelkich marek, ze szczególnym uwzględnieniem STAR-ów. Gośćmi specjalnymi będą dwa kultowe STAR-y z kolekcji Jerzego Mazura, drugiego kierowcy podczas pamiętnego rajdu Paryż - Dakar: Star 266 będący repliką samochodu, który brał wówczas udział w wyścigu oraz Unistar, zgłoszony do tej rywalizacji rok później. Zachęcamy do oglądania wozów!

Tegoroczna "Legenda" będzie mieć charakter jubileuszowy, z uwagi na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach oraz 30. rocznicę udziału STAR-a w rajdzie Paryż-Dakar'88. Tradycyjnie zachęcamy mieszkańców, posiadających auta o ponad 25-letnim stażu o wyciagnięcie ich z garaży i udział w zlocie. „Pokażcie”, co macie. A oto jak będzie wyglądał program imprezy i przebieg parady. Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w zlocie i podziwiania pojazdów przy trasie.

PROGRAM RAMOWY 4. LEGENDY STAR-a

Sobota, 01.09.
09:00 - rejestracja uczestników w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1,
10.00 – powitanie uczestników, otwarcie Zlotu
10.30 – start pojedynczych załóg z Muzeum do mety I etapu tj. stacji paliw Perła, gdzie odbędzie się przerwa kawowa i konkursy. Pojazdy jechać będą ulicami: Wielkopiecową, Radomską, Hutniczą, Na Szlakowisku, Armii Krajowej, Bankową, Pileckiego, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Szkolną, Oświatową, Majówka i Leśną, aż do stacji paliw Perła ( meta I etapu).
11:30 - start załóg ze stacji Perła do mety II etapu (teren SSE, dawny tor prób). Przejazd odbywać się będzie ulicami: Leśną, Kopalnianą, Armii Krajowej, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Kwiatkowskiego, COP, aż do dawnego toru prób na terenie SSE, gdzie rozegrane zostaną konkurencje zręcznościowe typu: slalom, zryw i hamowanie,
12:30 – start z tory prób do mety III etapu pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach (ul. W. Borkowskiego 4). Przejazd odbywać się będzie ulicami: COP, Bugaj, Radomską, Moniuszki, Jana Pawła II, Miodową, wiaduktem, Armii Krajowej, Na Szlakowisku, Borkowskiego (meta pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach), gdzie odbędzie się konkurencja na orientację, a potem przerwa obiadowa i prezentacja pojazdów użytkowych,
15.00 – Weteran Moto Bieg (ul. Rotmistrza W. Pileckiego) – jazda na czas.


18.00 – 20:00 - konferencja w Muzeum Przyrody i Techniki pn. 1) „Miejsce Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR na mapie polskiej motoryzacji” , 2) „Ciężarówek czar…” – wieczorek wspomnieniowo-dyskusyjny, 3) wyniki rozegranych konkurencji.
 
 
Niedziela, 02.09.
10.00 – parada pojazdów  ulicami: Wielkopiecową, Hutniczą, Radomską, Konstytucji 3 Maja, (złożenie wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości), Armii Krajowej, Iłżecką, w stronę Lubieni, pod kościół NMP na Łazach (krótki postój), a potem ul. Długą, Iłżecką, pod CH Galardia, gdzie odbędzie się prezentacja pojazdów.

12.00 – Konkurs Elegancji, Dekoracja zwycięzców konkursów.
14.00 - Zakończenie Zlotu.


wtorek, 28 sierpnia 2018 09:59

Starosta Powiatu Starachowickiego Danuta Krępa i Młodzieżowy Dom Kultury w Starachowicach zapraszają dzieci i młodzież z terenu powiatu starachowickiego na festyn na zakończenie wakacji pod hasłem „Wakacje już za rok”. Impreza odbędzie się w poniedziałek, 3 września, w godz. 17.30 – 19.30 na placu „Pod Skałkami” przy al. Armii Krajowej w Starachowicach.


piątek, 24 sierpnia 2018 15:26

Wystawa poświęcona 3. Legendzie STAR-a zagościła czasowo w starachowickiej galerii Galardia. Można zobaczyć tam zdjęcia z historycznych już rajdów STAR-a, jakie odbywały się u nas w latach 70-tych, udostępnione przez mieszkańców powiatu, - świadków tamtejszych wydarzeń, ale i fotografie z ubiegłorocznej edycji Zlotu Pojazdów Zabytkowych, organizowanego przez Powiat Starachowicki. Jest to zarazem zapowiedź 4. Legendy STAR-a, jaka odbywać się będzie 1 oraz 2 września br. w mateczniku STAR-a - w Starachowicach.


wtorek, 14 sierpnia 2018 09:39

Starosta Danuta Krępa wspólnie z wójtem gminy Mirzec Mirosławem Sewerynem zapraszają na dożynki powiatowo-gminne, które odbędą się 26 sierpnia br. Uroczystość Święta Plonów rozpocznie się o godz. 11.50 w centrum Mirca korowodem dożynkowym.

Dożynki Powiatowo - Gminne w Mircu
26 sierpnia 2018

11:50 - Korowód dożynkowy z centrum Mirca do kościoła pw. św. Leonarda w Mircu
12:00 - Uroczysta msza święta
13:30 - Przemarsz korowodu z kościoła pod scenę plenerową w Mircu, ośpiewanie wieńca dożynkowego
13:40 - Blok folklorystyczny cz. I
14:00 - Powitanie gości, przemówienia okolicznościowe, wręczenie nagród w konkursach powiatowych i gminnych
14:30 - Blok folklorystyczny, cz. II
16:00 - Program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z terenu gminy Mirzec
17:40 - Teatr dla dzieci w wykonaniu artystów z Krakowa
18:50 - Spotkanie z balladą w Kopydłowie
20:30 - Zespół disco - polo - MEJK
21:30 - Gwiazda imprezy - Zespół BACIARY
22:30 - Zabawa taneczna - Zespół SEJM
24:00 - Zakończenie


poniedziałek, 13 sierpnia 2018 14:49

Władze powiatu uczciły 75. rocznicę rozbicia więzienia w Starachowicach. W uroczystościach, które odbyły się 12 sierpnia br., uczestniczyły: starosta Danuta Krępa i Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy z udziałem  przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, pocztów sztandarowych, harcerzy, ale też służb i różnych placówek. Powiat Starachowicki reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszyła Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.





Obecna była też córka gen. Teresa Heda – Snopkiewicz.
Po zakończeniu mszy świętej wszyscy przenieśli się pod tablicę upamiętniającą rozbicie więzienia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przemawiający podkreślali w swych wystąpieniach męstwo oraz odwagę uczestniczących w akcji żołnierzy, ale też spryt oraz rozwagę dowodzącego nią gen. Antoniego Hedy „Szarego”.

Przypomnijmy, że gdy Niemcy aresztowali jego żołnierzy, zorganizował on i dowodził w nocy z 6 na 7 VIII 1943 r. akcją opanowania więzienia w Starachowicach, uwalniając blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Uderzenie było wielkim szokiem dla przeciwnika oraz świadectwem sprawności Armii Krajowej na tym terenie, zwłaszcza że dokonano tego bez jednego wystrzału. Obecna podczas uroczystości córka „Szarego, Teresa Heda-Snopkiewicz, podkreśla, że był to prawdziwy majstersztyk w wykonaniu jej ojca.

Potwierdził to również dr Marek Jedynak z kieleckiego oddziału IPN, który wygłosił krótką prelekcję na temat akcji.

Głos zabrakł również jeden z ostatnich podkomendnych „Szarego”, który wspominał także inne dokonania swojego dowódcy.Na zakończenie uroczystości starosta Danuta Krępa wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tę akcję.

Wśród delegacji składających wiązanki byli samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb, a także harcerze.




wtorek, 7 sierpnia 2018 13:09

Trwają przygotowania do European Rover Challenge, największego wydarzenia robotyczno – kosmicznego w Europie, jakie odbywać się będzie od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. To bardzo ważna impreza, która w sposób szczególny promować będzie Powiat Starachowicki. Już dziś wiadomo, że weźmie w niej udział 45 ekip z całego świata. Impreza ściągnie do Starachowic nie tylko ludzi, zajmujących się automatyką i robotyką, ale też wielu przedstawicieli świata biznesu, który stawia na technologie. Będzie też niewątpliwą atrakcją dla samych mieszkańców, którzy będą mieli okazję spróbować swych sił podczas zmagań robotów.

- Przed nami bardzo ważna impreza, która w sposób szczególny będzie promować Powiat Starachowicki – mówi starosta Danuta Krępa, zapowiadając European Rover Challenge czyli Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich, które odbywać się będą od 14 do 16 września br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
- Chcemy pokazać, że Powiat Starachowicki otwiera się na nowoczesne technologie, jest miejscem gdzie przeszłość łączy się naturalnie z przyszłością, u stóp Wielkiego Pieca, jedynego takiego obiektu muzealnego z XIX w. – podkreśla starosta.
Za miesiąc do Starachowic zjedzie prawdziwa elita akademickiego świata, z różnych ośrodków Europy i USA. Swój udział potwierdziło już 45 ekip, które będą rywalizować podczas zawodów robotów marsjańskich.
- Jestem przekonany, że to spotkanie będzie dobrym zaczynem ku przyszłości – mówi poseł Krzysztof Lipiec, którego zdaniem Starachowice powinny stać się centrum nowoczesnej myśli naukowo – technicznej.
W końcu to Centralny Okręg Przemysłowy nadawał ton gospodarce, a teraz to przemysłowe dziedzictwo daje o sobie znać.
- Dzisiaj zdobywanie kosmosu jest wielką szansą dla rozwoju gospodarczego państw, mam przekonanie, że Polska w ten program kosmiczny wpisze się – mówi poseł K. Lipiec.
To również szansa dla samego miasta i działających tutaj przedsiębiorstw, o czym jest przekonany prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" Marcin Perz.
- Polska gospodarka stawia dzisiaj na automatyzację, a Starachowice stały się sercem gospodarczym województwa – uważa  prezes M. Perz. – To u nas odbywają się największe inwestycje. To nasi przedsiębiorcy najwięcej inwestują i stawiają na robotykę. Jest więc niezmiernie ważne, aby ułatwić im kontakt z uczelniami, który - mam nadzieję – zaowocuje współpracą – mówi prezes SSE "Starachowice".
Duże nadzieje z tym wydarzeniem wiąże też Tomasz Kordeusz, p.o. dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, który uważa że będzie to inwestycja w przyszłość oraz promocję placówki.
- Dzisiaj już nie tylko „kapcie”, ale żywe, mocno nasączone interakcją wydarzenia dają szanse na przyciągnięcie tu publiczności – przekonuje T. Kordeusz.
A będzie na co popatrzeć… Z muzealnej przestrzeni wyłania się już pomału księżycowy krajobraz, gdzie już za miesiąc rozegrane zostaną zawody z udziałem najbardziej zaawansowanych robotów. Ci, którzy odwiedzą w tym czasie muzeum, będą mogli na nie popatrzeć, ale też – po raz pierwszy w historii imprezy – wziąć w nich udział, jak zapowiada Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i główny organizator.
- Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia Ł. Wilczyński. – Dla najmłodszych będą zawody małych robotów marsjańskich, drukowanych na drukarkach 3 D ze scenariuszami marsjańskimi. Nawet kilkulatek będzie mógł wziąć udział w zmaganiach i zarazić się pasją do kosmosu i robotyki, a jest to coś, co odmienia nasze życie – mówi organizator.
W programie znalazły się również pokazy i spotkania z gośćmi specjalnymi, m.in. z czynnym astronautą Timem Peakiem czy dr Robertem Zubrinem, założycielem Towarzystwa Mars Society.
Zapraszamy już dziś! Wstęp wolny!