Tegoroczna "Legenda" będzie mieć charakter jubileuszowy, z uwagi na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach oraz 30. rocznicę udziału STAR-a w rajdzie Paryż-Dakar'88. Tradycyjnie zachęcamy mieszkańców, posiadających auta o ponad 25-letnim stażu o wyciagnięcie ich z garaży i udział w zlocie. „Pokażcie”, co macie. A oto jak będzie wyglądał program imprezy i przebieg parady. Zachęcamy mieszkańców do uczestnictwa w zlocie i podziwiania pojazdów przy trasie.
PROGRAM RAMOWY 4. LEGENDY STAR-a
Sobota, 01.09.
09:00 - rejestracja uczestników w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1,
10.00 – powitanie uczestników, otwarcie Zlotu
10.30 – start pojedynczych załóg z Muzeum do mety I etapu tj. stacji paliw Perła, gdzie odbędzie się przerwa kawowa i konkursy. Pojazdy jechać będą ulicami: Wielkopiecową, Radomską, Hutniczą, Na Szlakowisku, Armii Krajowej, Bankową, Pileckiego, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Szkolną, Oświatową, Majówka i Leśną, aż do stacji paliw Perła ( meta I etapu).
11:30 - start załóg ze stacji Perła do mety II etapu (teren SSE, dawny tor prób). Przejazd odbywać się będzie ulicami: Leśną, Kopalnianą, Armii Krajowej, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Kwiatkowskiego, COP, aż do dawnego toru prób na terenie SSE, gdzie rozegrane zostaną konkurencje zręcznościowe typu: slalom, zryw i hamowanie,
12:30 – start z tory prób do mety III etapu pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach (ul. W. Borkowskiego 4). Przejazd odbywać się będzie ulicami: COP, Bugaj, Radomską, Moniuszki, Jana Pawła II, Miodową, wiaduktem, Armii Krajowej, Na Szlakowisku, Borkowskiego (meta pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Starachowicach), gdzie odbędzie się konkurencja na orientację, a potem przerwa obiadowa i prezentacja pojazdów użytkowych,
15.00 – Weteran Moto Bieg (ul. Rotmistrza W. Pileckiego) – jazda na czas.
18.00 – 20:00 - konferencja w Muzeum Przyrody i Techniki pn. 1) „Miejsce Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR na mapie polskiej motoryzacji” , 2) „Ciężarówek czar…” – wieczorek wspomnieniowo-dyskusyjny, 3) wyniki rozegranych konkurencji.
Niedziela, 02.09.
10.00 – parada pojazdów ulicami: Wielkopiecową, Hutniczą, Radomską, Konstytucji 3 Maja, (złożenie wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości), Armii Krajowej, Iłżecką, w stronę Lubieni, pod kościół NMP na Łazach (krótki postój), a potem ul. Długą, Iłżecką, pod CH Galardia, gdzie odbędzie się prezentacja pojazdów.
12.00 – Konkurs Elegancji, Dekoracja zwycięzców konkursów.
14.00 - Zakończenie Zlotu.
Dożynki Powiatowo - Gminne w Mircu
26 sierpnia 2018
11:50 - Korowód dożynkowy z centrum Mirca do kościoła pw. św. Leonarda w Mircu
12:00 - Uroczysta msza święta
13:30 - Przemarsz korowodu z kościoła pod scenę plenerową w Mircu, ośpiewanie wieńca dożynkowego
13:40 - Blok folklorystyczny cz. I
14:00 - Powitanie gości, przemówienia okolicznościowe, wręczenie nagród w konkursach powiatowych i gminnych
14:30 - Blok folklorystyczny, cz. II
16:00 - Program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży z terenu gminy Mirzec
17:40 - Teatr dla dzieci w wykonaniu artystów z Krakowa
18:50 - Spotkanie z balladą w Kopydłowie
20:30 - Zespół disco - polo - MEJK
21:30 - Gwiazda imprezy - Zespół BACIARY
22:30 - Zabawa taneczna - Zespół SEJM
24:00 - Zakończenie
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy z udziałem przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, pocztów sztandarowych, harcerzy, ale też służb i różnych placówek. Powiat Starachowicki reprezentowała starosta Danuta Krępa, której towarzyszyła Członek Zarządu Powiatu Monika Nowak.
Obecna była też córka gen. Teresa Heda – Snopkiewicz.
Po zakończeniu mszy świętej wszyscy przenieśli się pod tablicę upamiętniającą rozbicie więzienia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Przemawiający podkreślali w swych wystąpieniach męstwo oraz odwagę uczestniczących w akcji żołnierzy, ale też spryt oraz rozwagę dowodzącego nią gen. Antoniego Hedy „Szarego”.
Przypomnijmy, że gdy Niemcy aresztowali jego żołnierzy, zorganizował on i dowodził w nocy z 6 na 7 VIII 1943 r. akcją opanowania więzienia w Starachowicach, uwalniając blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Uderzenie było wielkim szokiem dla przeciwnika oraz świadectwem sprawności Armii Krajowej na tym terenie, zwłaszcza że dokonano tego bez jednego wystrzału. Obecna podczas uroczystości córka „Szarego, Teresa Heda-Snopkiewicz, podkreśla, że był to prawdziwy majstersztyk w wykonaniu jej ojca.
Potwierdził to również dr Marek Jedynak z kieleckiego oddziału IPN, który wygłosił krótką prelekcję na temat akcji.
Głos zabrakł również jeden z ostatnich podkomendnych „Szarego”, który wspominał także inne dokonania swojego dowódcy.Na zakończenie uroczystości starosta Danuta Krępa wspólnie z Członkiem Zarządu Powiatu złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tę akcję.
Wśród delegacji składających wiązanki byli samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb, a także harcerze.