Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/modules/simplenews/simplenews.php on line 1632

Warning: usort() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/engine.php on line 269

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/widgets/events/events.php on line 65
Powiat Starachowice 100-lecie Odzyskania Niepodległości
25°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1018 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
26 °C 29 °C 29 °C 31 °C 31 °C
13 °C 13 °C 14 °C 17 °C 16 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
100-lecie Odzyskania Niepodległości
środa, 15 listopada 2017 19:51

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Starachowicach, których organizatorem była w tym roku Starosta Starachowicki Danuta Krępa, odbyły się w sobotę, 11 listopada. Zgromadziły przedstawicieli władz, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli służb mundurowych i straży, wielu instytucji oraz organizacji, a nade wszystko mieszkańców Powiatu Starachowickiego, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i przyszli uczcić 99.rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęła tak jak co roku uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił w kościele Wszystkich Świętych, ksiądz Marek Janas, proboszcz tejże parafii, wspólnie z księdzem kanonikiem Tadeuszem Czyżem, Honorowym Obywatelem Starachowic.

Jej podniosły charakter podkreślała obecność przybyłych licznie pocztów i pododdziałów klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Kościół był wypełniony po brzegi.W imieniu Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego obecny był poseł Krzysztof Lipiec, któremu towarzyszył m.in. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.Wojewodę Świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek reprezentował Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Lubieniecki. Staroście Starachowickiemu Danucie Krępe towarzyszył Wicestarosta Marek Pawłowski.

Przybyli też radni powiatu z przewodniczącym Rady Powiatu Tomaszem Margulą na czele. Miejski samorząd reprezentował Zastępca Prezydenta Jerzy Miśkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Piotr Babicki i Tomasz Andrzejewski, a także radni. Obecni byli też kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych i straży, przedstawiciele jednostek oświaty, kultury oraz opieki społecznej. Po zakończeniu mszy wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Kolumnę prowadził Zygmunt Adrejas, dowódca uroczystości.Na miejscu uczestnicy odśpiewali hymn i wysłuchali przemówień. Jako pierwsza, z  wystąpieniem okolicznościowym, głos zabrała starosta Danuta Krępa, przypominając mieszkańcom że wolność i niepodległość nie zostały nam dane na zawsze.

- Niepodległość to dar, który musimy szanować, to dar którego nie możemy zmarnować. Nasza przeszłość, naznaczona ofiarą życia wielu pokoleń Polaków zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, tradycji oraz historii. Dziś, zaangażowanie patriotyczne nie wymaga już takich poświęceń, dramatycznych wyborów pomiędzy życiem a służbą Ojczyźnie. Ale  patriotyzm jest nam wciąż potrzebny. Patriotyzm dnia dzisiejszego wyraża się w naszej postawie i odpowiedzialności za los innych osób. Naszym obowiązkiem jest przekazać młodemu pokoleniu szacunek do polskiej historii, szacunek do polskiej tradycji. Musimy mieć bowiem w pamięci słowa naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II skierowane do nas w liście z okazji 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny:
 „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”- mówiła starosta, przypominając o setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, którą świętować będziemy za rok.
- Polska z okazji swoich 100 „urodzin” potrzebuje szczególnego prezentu. Zróbmy więc wszystko aby najbliższy rok upłynął nam wszystkim na wspólnym świętowaniu. Polska jest państwem tworzonym przez naród, który wyrósł na jej wielkiej historii i tradycji chrześcijańskiej, a także tradycji obrony Ojczyzny i kultywowania rodziny. Pamięć o takich wydarzeniach, jak Odzyskanie Niepodległości to nasz obowiązek wobec tych, którym zawdzięczamy to państwo- mówiła starosta Danuta Krępa, zachęcając mieszkańców do zaangażowania i czynnego uczestnictwa w obchodach.
Poseł Krzysztof Lipiec odczytał list, jaki na okoliczność obchodów 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości skierował Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński.

Podkreślał w nim, że 11 listopada jest symbolem zwycięstwa, odrodzenia Rzeczpospolitej po długich latach zaborczej niewoli. Jest również symbolem marzeń o silnej oraz nowoczesnej Polsce.
„W tym dniu głębiej niż zwykle odczuwamy więź z przeszłością, przywołujemy tych, którzy zabiegali o samostanowienie Polski oraz tych, którzy za Ojczyznę przelali swą krew walcząc o suwerenność naszego kraju. W czasach, gdy nie dane nam było cieszyć się wolnością oraz swobodą wypowiedzi obchody Święta Niepodległości miały dla Polaków ogromne znaczenie. Każda rocznica była manifestacją sprzeciwu wobec reżimowej władzy. Świadczyła również  o determinacji w dążeniach o niezależny byt państwowy i prawa człowieka. Dziś, kiedy żyjemy w wolnym kraju, a jego rozkwit napawa nas dumą, winniśmy szczególną pamięć minionym pokoleniom. Pokoleniom, które walczyły w obronie wolności Ojczyzny oraz o bliskich nam wartości. Z głęboką wdzięcznością chylimy głowy przed twórcami niepodległej: marszałkiem Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim i Romanem  Dmowskim. Jesteśmy dziedzicami ideałów, które naszych dziadów i pradziadów wiodły do walk o niepodległą Polskę. Jesteśmy również spadkobiercami celów nakazujących budować Rzeczypospolitą niezależną i wielką” –przypominał w liście, dziękując wszystkim którzy z pietyzmem pielęgnują pamięć o ludziach i wydarzeniach z naszej historii.
W imieniu wojewody Agaty Wojtyszek głos zabrakł Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Paweł Lubieniecki, który odczytał list skierowany do uczestników uroczystości. Był również list od poseł Marzeny Okły - Drewnowicz. Po zakończeniu przemówień delegacje złożyły kwiaty i znicze pamięci pod Pomnikiem Niepodległości. W imieniu Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego wiązankę złożył poseł Krzysztof Lipiec.

Zarząd Powiatu reprezentowała Starosta Danuta Krępa z wicestarostą Markiem Pawłowskim,zaś delegacji Rady Powiatu przewodził przewodniczący Tomasz Margula.

Liczba delegacji składających w tym roku kwiaty przekroczyła czterdziestkę.

Całość zwieńczyła defilada poddziałów. Na koniec starosta podziękowała obecnym na uczestnictwo w obchodach, zapraszając ich równocześnie na koncert pieśni i piosenek patriotycznych „Śpiewnik polski”, połączony ze wspólnym  śpiewaniem, jaki odbył się po południu w Starachowickim Centrum Kultury.