Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/modules/simplenews/simplenews.php on line 1632

Warning: usort() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/engine.php on line 269

Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, boolean given in /home/platne/starostwo118/public_html/powiat.starachowice.pl/engine/widgets/events/events.php on line 65
Powiat Starachowice 100-lecie Odzyskania Niepodległości
Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
100-lecie Odzyskania Niepodległości
poniedziałek, 26 marca 2018 21:33

Ponad 90 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych w powiecie starachowickim wzięło udział w III Konkursie Historycznym  "Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1918" dla uczniów gimnazjów powiatu starachowickiego, organizowanym przez Komisję Zakładową Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach, wspólnie I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach i Stowarzyszeniem Przyjaciół I LO „NASZA JEDYNKA”, pod patronatem starosty Danuty Krępy.  Tegorocznym zwycięzcą został Marcin Walendzik, zdobywca I nagrody w ubiegłym roku.

Tegoroczna edycja konkursu miała szczególny wymiar z uwagi na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do konkursu zgłosiło się ponad 90 uczniów z 9 szkół gimnazjalnych w powiecie starachowickim, podczas gdy do ścisłego finału, który odbył się 23 marca br. zakwalifikowanych zostało 33. To właśnie oni przystąpili do testu, a potem do części ustnej, które w tym roku nie należały do łatwych, jak podkreślali organizatorzy. Za sprawą patronów i fundatorów nagrody były dość cenne. Starosta Danuta Krępa przekazała na ten cel aż 1000 zł.
Miejsce pierwsze, tak jak przed rokiem, zajął Marcin Walendzik z Gimnazjum nr 1 w Starachowicach.
II nagrodę zdobył tym razem Kacper Janus z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach. III miejsce przypadło w udziale Nikodemowi Górskiemu z Gimnazjum w Szerzawach. Czwartą lokatę wywalczyła sobie Aleksandra Kwiecień z Gimnazjum nr 4 w Starachowicach, natomiast na piątym miejscu znalazł się Miłosz Styk z Gimnazjum w Rzepinie.

Nagrody wręczyła zwycięzcom starosta Danuta Krępa wspólnie z dyrektorem I LO Dariuszem Lipcem. Upominki dostali też inni, biorący udział w finale.

 

Za doskonałe przygotowanie młodzieży oraz budzenie w niej ducha historii i pielęgnowanie pasji podziękowano nauczycielom.

Starosta Danuta Krępa gratulowała młodzieży wiedzy i motywacji. Dziękując za udział w konkursie zachęcała do uczestnictwa w innych przedsięwzięciach, jakie odbywać się będą w powiecie i gminach w ramach obchodów 100–lecia odzyskania niepodległości.
Pełen uznania dla uczniów był też dyrektor Dariusz Lipiec, który podkreślał ich duże zainteresowanie sprawami Rzeczypospolitej.
O tym, jak bardzo jest to dziś ważne  mówił Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreślał ogromną wagę znajomości historii, cytując w ślad za marszałkiem Józefem Piłsudskim, że naród który traci o niej pamięci, przestaje być tak naprawdę narodem. Staje się tylko luźnym zbiorowiskiem ludzi, zamieszkujących czasowo na danym terenie.
- To właśnie na nasze barki spada ciężar przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom – mówił podczas podsumowania konkursu M. Jończyk.
Głos zabrał również Paweł Rdzanek, szef nauczycielskiej "Solidarności", który dziękując młodzieży za udział w konkursie zachęcał do uczestnictwa w kolejnych.