13°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1005 hPa


środa czwartek piątek sobota niedziela
16 °C 17 °C 17 °C 20 °C 18 °C
8 °C 7 °C 6 °C 9 °C 9 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 18 grudnia 2020 15:12

Radarowe wyświetlacze prędkości pojawiły się przy dwóch drogach powiatowych w Starachowicach. Urządzenia stanęły przy ulicy Zgodnej i Nowowiejskiej, mobilizując kierowców do jazdy z odpowiednią prędkością.

W ramach realizacji zadania „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez montaż radarowych wyświetlaczy prędkości przy drogach powiatowych nr 0581T i 0616T”, Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach zlecił montaż dwóch urządzeń przy ulicy Nowowiejskiej i Zgodnej w Starachowicach.

Wyświetlacze dokonują pomiaru prędkości nadjeżdżających samochodów, pokazując ostrzeżenie o przekroczeniu dozwolonej prędkości oraz komunikaty: ZWOLNIJ (w przypadku nadmiernej prędkości) lub DZIĘKUJĘ (w przypadku jazdy zgodnej z przepisami). Ponadto na ekranie wyświetla się potencjalna wartość mandatu i liczba punktów karnych. System posiada też opcję zapisu danych i przekazania ich do właściwych służb, w przypadku rażącego przekroczenia prędkości.

Jesteśmy pierwszym Powiatem w województwie, który zastosował takie rozwiązanie, edukujące kierowców i poprawiające bezpieczeństwo na drogach.

Inwestycja kosztowała ponad 43 tys. zł. Została sfinansowana ze środków własnych, przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatowych. O lokalizacji wyświetlaczy w tych miejscach zdecydowały m.in.: analiza ruchu drogowego, dane z policji związane z przekraczaniem dopuszczalnych prędkości i petycje mieszkańców, postulujących o interwencje w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

W 2021 roku planowany jest montaż kolejnych urządzeń przy drogach powiatowych. Miejsca ich lokalizacji będą przedmiotem analiz.