|
Herb i Flaga
Herb i flaga powiatu starachowickiego ustanowione zostały uchwałą Rady Powiatu nr XXVII/196/2000 z 23 listopada 2000.
Herb Powiatu składa się z zaokrąglonej od podstawy renesansowej tarczy, na której w błękitnym polu znajdują się trzy złote korony odchylone do tyłu, w ustawieniu 2:1, ozdobione drogimi kamieniami, między którymi od głowicy (u góry), znajduje się podwójny złoty krzyż, z krótszym wyższym ramieniem.
Podwójny złoty krzyż czyli herb benedyktynów łysogórskich ze Świętego Krzyża - to w zamierzeniach wspólny element herbów powiatów należących do województwa świętokrzyskiego, wskazujący na ciągłość historyczną i terytorialną całego regionu.
Trzy Korony - herb Kapituły Krakowskiej, a zarazem biskupstwa krakowskiego i jego spadkobiercy, biskupstwa sandomierskiego, na terenie których znajduje się obecny Powiat Starachowicki – to atrybut władzy biskupów krakowskich. Nie bez znaczenia jest także to, że powiat starachowicki jest spadkobiercą dawnego powiatu iłżeckiego. Dziś miasto Iłża co prawda znajduje się w województwie mazowieckim lecz to ono było pierwotnie siedzibą naszego władz powiatu. W herbie miasta są także korony kapituły krakowskiej a stojące w nim do dziś ruiny średniowiecznego zamku biskupów krakowskich w sposób materialny potwierdzają związki tej ziemi z władzą kościelną. Korony pojawiając się więc w herbie powiatu, mają symbolizować jego historyczną i częściowo także terytorialną ciągłość. Symbolikę tę wzmacnia połączenie z podwójnym krzyżem patriarchalnym benedyktynów łysogórskich, symbolem województwa świętokrzyskiego, które z kolei jest spadkobiercą dawnego województwa sandomierskiego.
Symbolika barw
Pod względem łączenia barw i ich symboliki herb powiatu starachowickiego nawiązuje do czasów tworzenia herbów w średniowieczu (katalog Sicillusa „Le blason des coulers en armes”).
Barwa błękitna symbolizuje wierność, skromność, oddanie, natomiast złota - świetność, doskonałość, mądrość, szacunek, wybitność.
Flaga Powiatu stanowi tautologiczne odzwierciedlenie herbu - to jest trzech złotych koron odchylonych do tyłu, w ustawieniu 2:1, i podwójnego złotego krzyża z krótszym wyższym ramieniem - na błękitnym płacie
|