-3°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1044 hPa


czwartek piątek sobota niedziela poniedziałek
1 °C 1 °C 4 °C 4 °C 5 °C
-11 °C -5 °C -1 °C 1 °C 2 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 9 lutego 2022 12:06

Grafika_stare tablice są OKPrzypominamy, że od 31 stycznia br. kupując zarejestrowany w Polsce samochód osobowy nie trzeba zmieniać już tablic rejestracyjnych. Muszą być jednak aktualne, tj. z białym tłem i gwiazdkami Unii Europejskiej, a nie flagą Polski, czytelne i niezniszczone. W przypadku konieczności naprawy pojazdu możemy go wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Szczegóły poniżej. 

31 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, które zniosły m.in. obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie używanego auta. 
Obecnie można zachować dotychczasowy numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy więc tzw. czarnych tablic rejestracyjnych i białych z flagą PL. Te, obligatoryjnie, trzeba wymienić. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł.

Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego

W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie. 
Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu będzie mógł ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu. Dotychczas można było wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Koniec z wydawaniem kart pojazdu i nalepek kontrolnych 

Kolejnym uproszczeniem w procedurze rejestracji pojazdów jest  zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika, które zacznie obowiązywać od 4 września 2022r. Dzięki temu właściciele pojazdów oszczędzą, np. podczas rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy w sumie 94,5 zł (karta pojazdu - 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu on-line. 

Nowy pojazd może zarejestrować dealer

Od 4 czerwca 2021 r. funkcjonuje możliwość załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwia proces rejestracji, oszczędza czas nabywcy, a także umożliwia odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki

Przypominamy także, że od grudnia 2020 r. nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego. Nie ma też konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, a pojazd można zarejestrować w miejscu czasowego zamieszkania.

Prawo jazdy on-line

Kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy od 5 grudnia 2020 r. są zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli drogowej mogą być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Kierowcy nie muszą posiadać przy sobie także dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.

 

Opr. na podstawie informacji Ministerstwa Infrastruktury