20°C

Możliwy niewielki deszcz
Ciśnienie 1017 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
26 °C 28 °C 29 °C 30 °C 30 °C
17 °C 17 °C 17 °C 19 °C 18 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 26 kwietnia 2022 14:38

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wznowiono funkcjonowanie Oddziału Medycyny Paliatywnej. Znów jest gotowy do przyjmowania pacjentów z postępującą, niepoddającą się już leczeniu przyczynowemu chorobą nowotworową. Szczegółowe informacje na temat jego funkcjonowania można uzyskać pod nr tel 41 273 92 41 (oddział) lub 41 273 98 34 (kierownik oddziału).

Oddział postał w 2009 roku z myślą o pacjentach z postępującymi schorzeniami onkologicznymi, niepoddającymi się już leczeniu przyczynowemu, by zapobiegać i uśmierzać ból. Działania personelu ukierunkowane są na poprawę jakości życia pacjentów. Polegają m.in. na zmniejszeniu uciążliwości leczenia, ograniczeniu liczby dokuczliwych zabiegów i badań, które są źródłem niepotrzebnych cierpień, a przede wszystkim możliwie szybkim opanowaniem silnego bólu. Prowadzony jest także monitoring objawów somatycznych tj.: nudności, wymioty, zaparcia, bezsenność w celu ich złagodzenia, bądź zlikwidowania. Personel oddziału dba o staranną higienę osobistą pacjenta i komfort hospitalizacji. Oddział liczy 20 łóżek gotowych do przyjęcia pacjentów z postępującą, niepoddającą się już leczeniu przyczynowemu chorobą nowotworową. Jest wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt i materace przeciwodleżynowe.

Medycyna paliatywna nie skupia się wyłącznie na objawach fizycznych, ale pomaga pacjentowi również w problemach psychicznych i duchowych. W zależności od potrzeb istnieje możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznej, a także wsparcia kapelana szpitalnego. Personel Oddziału Medycyny Paliatywnej starachowickiego szpitala oferuje również pomoc rodzinie, która zmaga się z chorobą nowotworową pacjenta oraz własnym otoczeniem.

Szczegółowe informacje nt. funkcjonowania oddziału można uzyskać pod nr tel. 41 273 92 41 (oddział) lub 41 273 98 34 (kierownik oddziału).

Informacja i zdjęcia: PZOZ w Starachowicach