Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 4 maja 2022 14:43

Najpierw program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach, potem uroczysta msza święta i wreszcie przemarsz pod kamień u zbiegu ulic: Radomskiej i Konstytucji 3 Maja, gdzie odbyło się złożenie kwiatów i zniczy – tak w dużym skrócie wyglądały tegoroczne obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja w Starachowicach, organizowane przez Prezydenta Miasta, Starostę Starachowickiego i społeczność SP nr 9 w Starachowicach.

Po blisko 2 – letniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, mieszkańcy powiatu mogli znowu normalnie świętować obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od programu artystycznego pn. „Witaj majowa jutrzenko …” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach. Po nim odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach z udziałem kombatantów, władz różnych szczebli, pocztów sztandarowych, w tym również pocztu Powiatu, kompanii reprezentacyjnej Technikum ZDZ w Starachowicach, harcerzy i uczniów, przedstawicieli służb, inspekcji i straży, miejskich i powiatowych jednostek, a także rożnych organizacji. Powiat Starachowicki reprezentowali: starosta Piotr Ambroszczyk, wicestarosta Dariusz Dąbrowski oraz przewodnicząca Rady Powiatu Bożena Wrona.

Wystąpienie okolicznościowe wygłosił Prezydent Marek Materek. Głos zabrał również starosta Piotr Ambroszczyk, który podkreślał wagę majowego święta.

-231 lat temu uchwalona została Konstytucja 3 Maja, pierwsza nowoczesna ustawa konstytucyjna w Europie i druga na święcie. Konstytucja, która była rozpaczliwą próbą ratunku konającej już I Rzeczypospolitej, niszczonej przez przywary Polaków i siły zewnętrzne – mówił starosta, podkreślając że nikt nie zadba o naszą wolność i niepodległość, jeśli nie uczynimy tego sami.

- Dokładajmy wszelkich starań, abyśmy swoją codzienną pracą i służbą budowali siłę naszego państwa. Abyśmy każdego dnia potrafili ze sobą współżyć, podać sobie rękę, rozmawiać i współpracować. Tego oczekuje od nas dziś Polska – mówił Piotr  Ambroszczyk.

Słowa do mieszkańców powiatu skierowała też poseł Marzena Okła-Drewnowicz, która mówiła o historii i odniesieniach do teraźniejszości. Kulminacyjnym punktem obchodów było złożenie kwiatów i zniczy pod pamiątkowym kamieniem. W imieniu Rady i Zarządu Powiatu kwiaty złożyli uczestniczący w uroczystościach: przewodnicząca Rady Bożena Wrona, starosta Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski. 

 

Fotorelacja z uroczystości