21°C

Duże zachmurzenie
Ciśnienie 1016 hPa


niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek
26 °C 28 °C 30 °C 30 °C 30 °C
17 °C 17 °C 17 °C 19 °C 18 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 16 maja 2022 10:00

Ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie starachowickim. Komisja lekarska, pracująca w Starostwie Powiatowym w Starachowicach, oceni stan zdrowia potencjalnych poborowych do Wojska Polskiego. Kwalifikacja potrwa do 6 czerwca br. i obejmie blisko 450 osób.

16 maja br. br. starosta Piotr Ambroszczyk  dokonał oficjalnego otwarcia kwalifikacji wojskowej w Powiecie Starachowickim. Przez najbliższy miesiąc w budynku Starostwa Powiatowego w Starachowicach (sala konferencyjna na parterze) pracować będzie Powiatowa Komisja Lekarska, która ustali aktualną zdolność do służby wojskowej młodych mieszkańców. Przewodzić jej będzie lek. med. Dorota Turek.

Do tegorocznej kwalifikacji powinno zgłosić się ok. 450 osób z powiatu starachowickiego. Będą to mężczyźni urodzeni w 2003 roku, a także w latach 1998-2003, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a to oznacza że nie stawili się dotąd przed Powiatową Komisją Lekarską albo z uwagi na stan swojego zdrowia zostali uznani za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby  wojskowej (jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej).

Przed komisję mogą wzywane być także kobiety urodzone między 1998 a 2003 r., posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także te które w roku naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

W pierwszej kolejności zgłaszać się będą osoby ze Starachowic, a następnie z gmin: Mirzec, Wąchock, Brody i Pawłów.

Każda z osób podlegająca kwalifikacji może uzyskać informacje dotyczące służby wojskowej od przedstawicieli administracji wojskowej.