Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
wtorek, 16 sierpnia 2022 08:48

Msza święta w intencji Ojczyzny, uroczysty przemarsz i złożenie wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości - tak wyglądały oficjalne obchody Święta Wojska w Starachowicach, organizowane przez Powiat Starachowicki i Miasto Starachowice.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, harcerzy i świętujących w tym dniu służb mundurowych.

Powiat Starachowicki reprezentował starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną i z członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem. Gminę Starachowice – zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski z przedstawicielami Rady Miejskiej, seniorów oraz młodzieży. Po zakończeniu mszy wszyscy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyły się przemówienia.

Starosta Piotr Ambroszczyk mówił w swym wystąpieniu o wadze wojska i zagrożeniach, tych sprzed 102 laty i tych obecnych. Podkreślał przy tym ogromne znaczenie jedności Narodu.

- Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały, że Wojsko Polskie musi być silne, sprawne oraz posiadać potencjał do odstraszania wrogów, którzy są coraz mniej potencjalni, a coraz bardziej rzeczywiści. Trzeba mieć jednak świadomość, że samo wojsko bez poparcia narodu może wygrać bitwę, ale nie wygra wojny. Tylko trwając w jedności jest to możliwe.  Jeśli nasze rodziny będą trwały w jedności, pracowały solidnie i budowały dobro naszych małych ojczyzn, ale i dużej Ojczyzny, wtedy żadne zło nam nie zagrozi – mówił starosta.

- Pracowitość, odpowiedzialność, jedność, pokora, życzliwość wobec siebie, ale i stanowczość wobec zewnętrznych wrogów – to są wartości, o które powinniśmy dbać wspólnie – apelował P. Ambroszczyk.

Wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną i z członkiem Zarządu Powiatu Stanisławem Wojtanem złożył też kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Oficjalne obchody zakończył program artystyczny w wykonaniu wychowanków Parku Kultury.

Po południu w Amfiteatrze Parku Miejskiego odbył się koncert  żołnierskiej. Na scenie wystąpił  Zespół Estradowy WIARUSY LOK Starachowice.

Fotorelacja