-4°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1027 hPa


sobota niedziela poniedziałek wtorek środa
2 °C 3 °C 3 °C 5 °C 5 °C
-2 °C -1 °C -1 °C 0 °C 2 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
czwartek, 8 września 2022 14:40

Połączone chóry  „Portamento”  i  „Kamerton” wzięły udział w  Międzynarodowym Festiwalu w Macedonii Północnej. Chóry ze Starachowic były jedynymi reprezentantami  Polski, na tej edycji Festiwalu. Ich udział w imprezie był dofinansowany m.in. przez Powiat Starachowicki. 

Pod koniec sierpnia w miejscowości Ochryda w Macedonii  Północnej odbywał Międzynarodowy Festiwal KOSTOSKI, w którym uczestniczył Chór „Portamento – Kamerton” działający w ramach Szkoły Chóralnej starachowickiego Parku Kultury.

Współorganizatorami  wyjazdu było Stowarzyszenie Promocji Talentów i Park Kultury, a wyjazd został dofinansowany przez: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Powiat Starachowicki i Gminę Starachowice.

W festiwalu wzięły udział połączone siły Zespołu Wokalnego „Portamento” i Chóru Mieszanego „Kamerton”.

- Najważniejsze artystyczne wydarzenie organizator przewidział 27 sierpnia,   toteż po zakwaterowaniu trzeba było zebrać siły do próby – rozśpiewanie, ustawienie, kolejność utworów – wszystko bardzo ważne, reprezentowanie miasta, regionu, naszego kraju zobowiązuje więc musi być super dobrze!!! – relacjonuje Bożena Magdalena Mrózek, dyrygentka chórów -  Chór „Portamento – Kamerton” był jedynym reprezentantem Polski na tym festiwalu.

W programie festiwalu była między innymi parada uczestników głównymi ulicami Ochrydy. Polska flaga dumnie powiewała wśród radosnych okrzyków mieszkańców i turystów, którzy tłumnie odwiedzają to bardzo popularne miejsce.

 - Wielkie wrażenie zrobiła na mieszkańcach Ochrydy i turystach  parada zespołów – wspominają uczestnicy – Obserwatorzy, widzowie z ogromną życzliwością oklaskiwali przechodzące z flagami i banerami zespoły. Najmilsze dla nas były spotkania z wiwatującymi, wypoczywającymi w Ochrydzie Polakami oraz powtarzające się na widok naszej flagi okrzyki Macedończyków - „Lewandowski”

Paradą zespoły dotarły do Amfiteatru, gdzie odbywał się koncert. Każdy zespół miał określony czas prezentacji – 20 minut. Chór „Portamento – Kamerton” zaprezentował bardzo zróżnicowany repertuar, który obejmował opracowania chóralne polskich pieśni ludowych i popularnych, m.in. „Szła dzieweczka do laseczka”, „Okienko w komorze”; utwory muzyki dawnej: „Cum decore”, „Tourdion”; muzyki popularnej: „Lollipop”, „Ada to nie wypada” oraz wesołą piosenkę afrykańską „Nginesi ponono”. Nie zabrakło również utworu, który wyrażał marzenia o wolnym i pokojowo żyjącym świecie „Dreaming”. Publiczność wysoko oceniła prezentacje chóru nagradzając każdy utwór brawami i owacją po zakończeniu występu.

W programie Festiwalu organizator zaplanował również zwiedzanie okolic Ochrydy oraz wyprawę statkiem do Monastyru Świętego Nauma.

Zadanie „Udział zespołów wokalnych „Kamerton” i „Portamento” w Międzynarodowym Festiwalu „Kostoski” w Ochrydzie w Macedonii została dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Powiat Starachowice i Gminę Starachowice.


 

Informacja i zdjęcia: Park Kultury w Starachowicach