Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 16 września 2022 13:38

Limitowana seria kart pocztowych, spersonalizowany znaczek pocztowy  oraz specjalny stempel, którym będą sygnowane przesyłki wychodzące z poczty głównej w Starachowicach  przed 28 dni, począwszy od 17 września br. – tak Powiat Starachowicki upamiętnił Władysława Wagnera w 110 rocznicę jego urodzin, 90 lat od rozpoczęcia jego legendarnego rejsu dookoła świata.

Władysław Wagner, urodzony w Krzyżowej Woli (obecnie część Starachowic) - to pierwszy Polak, który opłynął świat jachtem. Podróżował sześć i pół roku na trzech jachtach „Zjawa I”, „Zjawa II”, „Zjawa III”. Płynął najpierw z Gdyni do Dakaru, później przez Atlantyk i Kanał Panamski, następnie przez Pacyfik, Kanał Sueski, aż do Anglii. Chciał wrócić do Gdyni, ale nie zdążył przed wybuchem II wojny światowej. Do końca życia pozostał na emigracji, zmarł na Florydzie 15 września 1992r. Bez wątpienia jest on wyjątkową postacią wywodzącą się z naszego powiatu. Stąd pomysł upamiętnienia go w wyjątkowy sposób – na kartach pocztowych, spersonalizowanym znaczku i stemplu, wydanych przez Pocztę Polską na specjalne zlecenie Powiatu Starachowickiego.

- Chcemy upowszechniać w ten sposób wiedzę o Władysławie Wagnerze także wśród mieszkańców naszego powiatu – mówi starosta Piotr Ambroszczyk.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli Janusz Łojek – kolekcjoner, podróżnik, marynista i żeglarz, a także Adam Kowalewski – kielecki grafik, którzy zwrócili się z tym do Powiatu.

- Postanowiliśmy „wejść” w działania filatelistyczne. Jest to nowe doświadczenie, choć mamy już pewne plany na przyszłość – zdradza wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Na zlecenie Powiatu Poczta Polska wydała 3 karty pocztowe poświęcone Władysławowi Wagnerowi. Każda ukazała się w nakładzie 200 egzemplarzy, pokazuje inny etap jego podróży i łączy się z innym jachtem, tzn. Zjawą I, Zjawą II i Zjawą III. Wydany został też wyjątkowy znaczek spersonalizowany w nakładzie 99 egzemplarzy, opatrzony napisem - „Władysław Wagner pierwszy polski żeglarz, który opłynął świat 1932 – 1939”.

Ponadto, od najbliższej soboty tj. 17 września br.  czyli równo w 110 rocznicę urodzin Władysława Wagnera, poczta główna w Starachowicach, na ul. Słonecznej będzie stemplować przesyłki specjalnym datownikiem, poświęconym Władysławowi Wagnerowi. Tak się będzie działo przez 28 dni. Kto w tym czasie nada przesyłkę, lub sięgnie po karty, będzie miał pamiątkowy stempel.

- Wydaje się, że jest to bardzo dobra forma promocji postaci Wagnera, słabo utrwalonej w powszechnej pamięci starachowiczan, ale za to mocno cenionej na świecie – mówi wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Kartki ze znaczkiem i datownikiem oraz arkusz znaczka personalizowanego są już dostępne na stronie kzp.pl dla filatelistów z całego świata. Zainteresowanie nimi jest bardzo duże. Osoby, które chciałyby nabyć karty zachęcamy do kontaktu z Pocztą Polską.

Na konferencji, która odbyła się 15 września br. starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim przekazali pierwsze egzemplarze kart i arkusz znaczka na ręce Zbigniewa Porajoskiego  - członka rodziny Władysława Wagnera.

Fotorelacja z konferencji