Skrzynka podawcza ePUAP Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
piątek, 16 września 2022 15:26

Ochrona zdrowia psychicznego w aspekcie zachowańsuicydalnych” - to tytuł konferencji, jaka odbyła się 16 września br. z inicjatywy starosty Piotra Ambroszczyka w związku z przypadającym sześć dni wcześniej Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom.

Aż trudno uwierzyć, że ponad 2 razy więcej osób w Polsce ginie z powodu samobójstw niż w wypadkach samochodowych. Liczby nie zostawiają złudzeń. Tylko w ubiegłym roku życie straciło na drodze 2 245 osób, natomiast aż 5 201 osób popełniło samobójstwo. Wg danych Komendy Głównej Policji, aż 1496 dzieci i nastolatków próbowało się zabić, z czego aż 127 zmarło. To blisko 80 % więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Z tego m.in. powodu z inicjatywy starosty Piotra Ambroszczyka i przy współpracy ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Starachowicki, III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. K.K. Baczyńskiego w Starachowicach oraz Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Starachowicach zorganizowana została konferencja pn. „Ochrona zdrowia psychicznego w aspekcie zachowańsuicydalnych”.

- Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok w kierunku zapobiegania zachowaniom samobójczym. Trzeba jasno powiedzieć, że jest taki problem i może dotknąć każdego z nas – mówił podczas otwarcia starosta Piotr Ambroszczyk. – Gdy dzieci podejmują próby samobójcze, ich rodzice są przerażeni, nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. A co dopiero dziecko, które nie ma jeszcze narzędzi potrzebnych do radzenia sobie w trudnych dytuacjach. To my, dorośli, powinniśmy być dla niego wsparciem i przeprowadzićje przez trudny okres dorastania – mówił starosta.

I właśnie tej tematyce poświęcone było piątkowe spotkanie.

Okiem ekspertów 

Chodziło o przedstawienie zagadnienia z punktu widzenia instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, umożliwiając zabranie głosu osobom stykającym się z tym problemem na różnych poziomach. Stąd obecność takich ekspertów, jak doktor suicydolog Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, suicydolog, interwent kryzysowy Jolanta Palma – współorganizator kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”, Łukasz Niewczas-zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, Maciej Wielgus- lekarz psychiatra,Marta Majkusiak - prezes Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie „Przystań” w Starachowicach, Monika Skrzeczyna - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pawłowie, ksiądz  Andrzej Kania - proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach czy Grażyna Jabłońska - prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Zdrowa Szkoła. Podczas spotkaniapróbowano wskazać przyczyny i najczęstsze okoliczności zachowań samobójczych, z uwzględnieniem społecznych czynników wpływających na ryzyko ich wystąpienia. Pokazać role poszczególnychinstytucji i organizacji w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego i pomocy społecznej, ale też społeczny odbiórsamobójstw i wpływ mediów społecznościowych na zachowania suicydalne. Omówiono też rolę osóbduchownych w profilaktyce zdrowia psychicznego i możliwości przeciwdziałania zachowaniom samobójczym.

Pokłosiem konferencji było wypracowanie kierunków działań w zakresie profilaktyki, jakie będą realizowane w wybranych grupach społecznych na przestrzeni roku.

Gorące podziękowania dla prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki - Elżbiety Pryciak za pomoc w organizacji konferencji.

 

Fotorelacja