10°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1004 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
7 °C 3 °C 8 °C 10 °C 13 °C
0 °C -2 °C -2 °C -2 °C 6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
poniedziałek, 7 listopada 2022 12:10

Ocena pracy nauczyciela i dyrektora w świetle nowych przepisów, kształcenie uczniów niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych czy Zintegrowany System Kwalifikacji – to główne tematy poruszane podczas spotkania Rady Dyrektorów ds. Szkolnictwa Zawodowego przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty, jakie odbyło się 4 listopada br. w Centrum Kształcenia Zawodowego  w Starachowicach. Uczestniczył w nim również starosta Piotr Ambroszczyk.

Rada Dyrektorów ds. Szkolnictwa Zawodowego jest organem doradczym Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w zakresie wypracowania oraz konsultowania nowych rozwiązań, ukierunkowanych na dostosowanie szkolnictwa branżowego i technicznego do potrzeb gospodarki i wyzwań współczesnego rynku pracy. Jej członkami są wybrani dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe (techników i branżowych szkół I stopnia) reprezentujący różne branże, w tym także Centrum Kształcenia Zawodowego w Starachowicach, gdzie odbyło się listopadowe spotkanie Rady.

Jak podkreślał Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty, jest to jedyne tego rodzaju ciało przy kuratorze w Polsce.

- Z roku na rok coraz więcej absolwentów szkół podstawowych wybiera szkoły branżowe i zawodowe, a to jest główny cel naszego działania. Obserwując rynek musimy rozmawiać o nowych kierunkach kształcenia. Zapowiedziana budowa elektrowni atomowych będzie generowała potrzebę dużej kadry technicznej. Jeden blok energetyczny to ok. 4 tys. specjalistów do zatrudnienia. A takich bloków ma być w sumie 9 – mówił podczas spotkania K. Mądzik. - Wprawdzie jest to jeszcze odległa przyszłość, ale musimy się przygotować, bo wiemy że taka kadra będzie potrzebna.

O konieczności podążania za aktualnymi trendami mówił także starosta Piotr Ambroszczyk.

- Życie wymaga różnych zawodów, które rodzą się z dnia na dzień. Sformalizowane systemy nie zawsze za tym nadążają. Wiemy ile czasu zajęło uczelniom nawiązanie współpracy z przedsiębiorcami. Niestety trwa to za długo. Dlatego wspólnie z władzami gmin w naszym powiecie staramy pomóc uczniom w trafnym wyborze szkoły. W ramach doradztwa zawodowego, oferujemy praktyki w placówkach takich jak CKZ, ale także w starachowickim szpitalu, pokazując że jest to miejsce dla różnych zawodów, nie tylko lekarskich. Chcemy aby uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych mogli się sprawdzić w praktyce. Stale badamy też rynek pracy i wprowadzamy kierunki, które są aktualnie potrzebne. Nie produkujemy zbędnych zawodów – mówił starosta, zachęcając kuratora do współpracy z powiatem w zakresie wprowadzania innowacji.

Spotkanie było okazją do wręczenia powołań nowym członkom Rady Dyrektorów. Kierownictwo Rady powierzono Beacie Niziołek - dyrektor Wydziału Pedagogicznego i Nadzoru KO w Kielcach. Za dotychczasową pracę w Radzie kurator podziękował Lucynie Wojnowskiej - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju. Jej miejsce zajął Waldemar Wójcik – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Busku Zdroju.

Podczas spotkania omówiono także istotne zagadnienia związane z pracą dyrektorów szkół w tym: ocenę pracy nauczyciela i dyrektora w świetle nowych przepisów, zagadnienia związane z przyjmowaniem uczniów do szkół publicznych, czy kształceniem uczniów  niepełnosprawnych w szkołach ogólnodostępnych. Jednym z  ważnych tematów był także Zintegrowany System Kwalifikacji, który omówiły Anna Zuszek i Beata Gawęcka – Ajchel z  Instytutu Badań Edukacyjnych  w Warszawie.

Spotkanie zakończyła dyskusja i wymiana opinii uczestników.