11°C

Średnie zachmurzenie
Ciśnienie 1003 hPa


poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
7 °C 2 °C 8 °C 10 °C 13 °C
0 °C -2 °C -2 °C -2 °C 6 °C
Biuletyn Informacji Publicznej
Aktualności
środa, 9 listopada 2022 08:46

Jubileusz 15 – lecia swego istnienia obchodzi w tym roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach. Z tej właśnie okazji, 7 listopada br. w Hotelu Europa odbyła się uroczysta gala, na której wręczone zostały po raz pierwszy w historii „Złote Sowy” – specjalne nagrody dla wykładowców oraz słuchaczy. Jedną z nich wyróżniony został wicestarosta Dariusz Dąbrowski – wykładowca a zarazem Przewodniczący Rady Naukowej UTW.

7 listopada 2007 roku Sąd Gospodarczy w Kielcach zarejestrował stowarzyszenie o nazwie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach. To właśnie tę datę przyjmuje się za początek uczelni, która już od piętnastu lat prowadzi działalność edukacyjną i aktywizuje osoby starsze w naszym powiecie, które mimo swojego wieku chcą być nadal aktywne. Bo jesień życia nie musi być nudna, co zresztą udowadniają, jak podczas gali urodzinowej, która obfitowała w różne występy.

Uroczystość prowadził prezes UTW w Starachowicach – Jerzy Krawczyk, któremu towarzyszyła Iwona Dziubińska - Czerko. Salę wypełnili słuchacze UTW, łącznie z jego nestorką  – Jadwigą Cwaliną – Krajewską, która za kilkanaście dni skończy 102 lata i nadal powtarza, że „Nie ma świecie lepszego leku niż Uniwersytet Trzeciego Wieku”. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz, instytucji kultury i różnych organizacji, z którymi UTW współpracuje na co dzień. Powiat Starachowicki reprezentował wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Naukowej UTW i prowadzącym zajęcia. Chwalił studentów za dużą aktywność i dziękował za inspirację do dalszego działania. W imieniu Zarządu Powiatu podziękował też członkom UTW za wszystko co robią dla społeczności powiatu. Szczególne słowa podziękowania kierował do Prezesa Jerzego Krawczyka i Zarządu Uniwersytetu.

- Wiem ile czasu i zaangażowania poświęcacie, aby zorganizować zajęcia, pozyskać wykładowców i zbudować dobre kontakty ze środowiskami akademickimi – mówił wicestarosta, życząc dalszego rozwoju.

Życzenia i gratulacje kierowali też inni – prezydent Marek Materek, dyrekcje: Parku Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Program artystyczny obfitował w popisy taneczne, wokalne i teatralne czyli wszystko to , co słuchacze szlifują na co dzień, pod okiem swych wykładowców. Największą atrakcją wieczoru było wręczenie statuetek „Złote sowy” – nagród specjalnych przyznawanych w różnych kategoriach dla wykładowców i studentów UTW w Starachowicach. O tym kto je otrzyma zdecydowała specjalnie powołana kapituła składająca się z najbardziej doświadczonych słuchaczy UTW.


„Złote Sowy” otrzymali:

W kategorii „Programator zajęć - Anna Tokarska

W kategorii „Kreator działalności UTW-u”- Maria Magdalena Łodej 

W kategorii „Guru polszczyzny”- Dorota Kiełek

W kategorii „Lekarz duszy” - Wanda Kołodziejczyk

W kategorii „Mistrzynie skoków i podskoków”:

 • Agata Musiałowska
 • Barbara Bedorf

W kategorii „Złota  Nuta”:

 • Janina Kowalik
 • Matylda Swat 

W kategorii „Mistrz wirtualnego świata”- Agnieszka Pachocka

W kategorii „Strażnik kolorów i niespokojnych rąk”:

 • Grażyna Wysocka
 • Adam Cieślik

W kategorii „Mistrz  magii teatralnej” - Iwona Dziubińska - Czerko

W kategorii „Eko – Strażnicy”:

 • Krystyna Dutkiewicz
 • Elżbieta Durlej
 • Andrzej Cygan

W kategorii „Mistrz Poliglota”:

 • Jolanta Łodej,
 • Halina Hamera,
 • Jolanta Nowak

W kategorii „Mistrzowie edukacji obywatelskiej”:

 • Dariusz Dąbrowski
 • Paweł Kołodziejski
 • Wioletta Sobieraj

W kategorii „Mistrz rymowania”- Lucjana Elżbieta Nowak

W kategorii „Mistrz treningu pamięci” - Jadwiga Cwalina – Krajewska

W kategorii „Strażnik Nauki i Dyscypliny”- Jerzy Krawczyk.

Fotorelacja